لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۶

کمیته مجلس نمایندگان آمریکا، طرح افزایش تحریم‌های ایران را تصویب کرد


ایلنا راس لتینن، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرح افزایش تحریم‌های ایران از جمله گسترده کردن دامنه شرکت‌هایی که با تهران همکاری دارند و نیز اقداماتی برای پیش بردن طرح تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را به اتفاق آرا تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان دو طرح در مورد اقدام برای جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی را بررسی کرده و تایید کرد.

ایلنا راس لتینن، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان و رییس کمیته روابط خارجی می‌گوید درآمد ایران از محل پول نفت و درآمدهای دولتی، به طور غیرمستقیم در حمایت از تروریسم استفاده می‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون طی چهارقطعنامه تحریمی از ایران خواسته فعالیت‌های مرتبط با غنی سازی اورانیوم را تعلیق کرده و صحت صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ثابت کند. ایران این قطعنامه‌ها را رد کرده و به برنامه غنی سازی اورانیوم ادامه داده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا جدا از قطعنامه‌های شورای امنیت، تحریم‌های بیشتری علیه ایران تصویب کرده و به اجرا گذاشته‌اند. از جمله این تحریم‌های مرتبط با پرونده اتمی ایران که از سوی آمریکا به طور یکجانبه اعمال شد، شرکت‌هایی که در فروش فرآورده‌های نفتی و بنزین به ایران حضور داشته باشند از بازار مالی آمریکا حذف خواهند شد.

آمریکا و اتحادیه اروپا همچنین تحریم‌هایی را به دلیل نقض حقوق بشر از سوی برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته‌اند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار گرفته است. شرکت هواپیمایی ماهاناز جمله شرکت‌هایی است که به تازگی هدف تحریم ایالات متحده آمریکا قرار گرفت.

پس از اعلام طرح موسوم به ترور سفیر عربستان سعودیی در واشینگتن، برخی قانونگذاران آمریکایی خواهان تشدید تحریم‌ها علیه تهران از جمله بانک مرکزی شده بودند.

کمیته یاد شده در مجلس نمایندگان آمریکا همچنین افزایش تحریم‌ها به دلیل طرح موسوم به توطئه ترور را مورد بررسی قرار داد و آن را تصویب کرد.

هوارد برمن نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و عضو این کمیته گفت: «باید اقدامات این چنینی (دولت ایران) بدون پاسخ نماند و به باور من جامعه جهانی هم باید جلوی این تهدیدها بایستد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو طرح یاد شده تحریم‌ها بر بخش مالی و انرژی دولت ایران را افزایش می‌دهد. در این طرح پیشنهاد شده که صدور روادید آمریکا برای تمامی افرادمرتبط با صنایع نفت و گاز و انرژی ایران ممنوع شود. همچنین آقای برمن طرحی را پیش نویس و ارائه کرده که طی آن ارتباط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با نهادهای تجاری
و مالی جهانی قطع و ممنوع شود.

طرح یاد شده توسط اکثریت اعضای دموکرات و جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تصویب و تایید شد. این طرح باید از تصویب مجلس نمایندگان و سنای آمریکا هم بگذرد تا پس از امضای باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، به صورت قانون درآمده و به اجرا گذاشته شود.

خانم لتینن، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، خواستار آن شد که تمامی اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا به سرعت این طرح را تایید کرده و آن را برای امضای نهایی نزد باراک اوباما بفرستند که به موقع و به عنوان «هدیه تعطیلات» بتوان آن را برای نظام حاکم بر ایران فرستاد.

منظور خانم لتینن از «هدیه تعطیلات» تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی است که دو ماه دیگر به آن مانده است.

دولت ایران می‌گوید فعالیت‌های هسته‌ای را با اهداف صلح‌آمیز و برای تولید برق دنبال می‌کند. تهران همچنین تمامی اتهامات مرتبط با طرح موسوم به توطئه ترور سفیر عربستان در واشینگتن را رد کرده و آن‌هها را «ادعاهایی واهی و مضحک» خوانده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG