لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۸

سرکوزی: از اعزام نیرو به افغانستان پشيمان نيستم


نیکلا سرکوزی در جمع نیروهای اعزامی فرانسه به افغانستان.(عکس: AFP)

نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه، اعلام کرد که به رغم کشته شدن ۱۰ تن از نظاميان اين کشور توسط شورشيان افغان، به هيچ وجه از اعزام ۷۰۰ سرباز ديگر به افغانستان پشيمان نيست.


۱۰ نظامی فرانسوی روز دوشنبه در يک درگيری سنگين با شبه نظاميان طالبان که در ۶۰ کيلومتری شرق کابل رخ داد، جان خود را از دست دادند.


کشته شدن این تعداد از سربازان ارتش فرانسه در يک عمليات جنگی و در مبارزه با شبه نظاميان افغان از سال ۲۰۰۱ ميلادی، که حکومت طالبان با حمله آمريکاسرنگون شد، بی سابقه بوده است.


در اين درگيری، نيروهای طالبان که با ايجاد کمين انتظار سربازان فرانسوی را می کشيدند، به آنان حمله کردند.


حمله اخير طالبان به سربازان فرانسوی باعث بروز اضطراب و نگرانی در پايتخت افغانستان به دليل نزديکی اين شهر با محل درگيری شده است.


آقای سرکوزی که در ارتباط با اين حادثه به کابل رفته است، در جمع نظاميان فرانسوی گفت : «بهترين راه برای نشان دادن وفاداری به همقطاران کشته شده ادامه دادن کار، بالا نگاه داشتن سر و حرفه ای باقی ماندن است.»


وی که در يکی از پايگاه های نظامی فرانسه در حومه کابل سخن می گفت، افزود:« شکی نيست که ما در اينجا خواهیم ماند.»


نيکلا سرکوزی در سال جاری ميلادی اقدام به ارسال ۷۰۰ سرباز اضافی به خاک افغانستان کرده بود.


اعزام اين نيروها در پی درخواست ايالات متحده آمريکا و ساير اعضای پیمان ناتو با هدف تقويت نيروهای موجود در جنگ با طالبان صورت گرفت.


کشته شدن ۱۰ سرباز فرانسوی يکی از تلخ ترين رویدادها در زمینه تلفات نظاميان اين کشور، پس از واقعه بمبگذاری انتحاری سال ۱۹۸۳ لبنان است که در آن ۵۸ تن از نيروهای يگان چتر باز فرانسه کشته شدند.

پس از آن، شمار نظاميان فرانسوی در افغانستان به ۲۶۰۰ تن رسيد.


رييس جمهوری فرانسه با اشاره به اينکه ماموريت سربازان اين کشور در افغانستان بسيار حياتی است، اضافه کرد: «بخشی از نقطه ثقل آزادی جهان در اينجا قرار دارد، چرا که جنگ عليه تروريسم در اين منطقه جريان دارد.»


وی افزود : ما به اينجا نيامده ايم که رو در روی مردم افغانستان قرار گيريم، بلکه در کنارشان هستيم و آنان را در مقابل بربريت تنها نخواهيم گذاشت.


کشته شدن ۱۰ سرباز فرانسوی يکی از تلخ ترين رویدادها در زمینه تلفات نظاميان اين کشور، پس از واقعه بمبگذاری انتحاری سال ۱۹۸۳ لبنان است که در آن ۵۸ تن از نيروهای يگان چتر باز فرانسه کشته شدند.


همچنین اين واقعه از نظر بدترين حمله نظامی، فاجعه آميز ترين مورد پس از کشته شدن سربازان فرانسه در نبرد الجزاير است که در سال ۱۹۶۲ پايان يافت.


از سوی دیگر، اين رويداد بدترين حادثه برای نيروهای نظامی کشورهای عضو پيمان ناتو و نيروهای بين المللی امداد امنيتی، ايساف، در خاک افغانستان پس از حمله نظامی آمريکا و هم پيمانانش به افغانستان تحت حاکميت طالبان پس از واقعه يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ است.


حمله روز دوشنبه موجب شد تا شمار کشته شدگان ارتش فرانسه در افغانستان از سال ۲۰۰۲ به اين سو به ۲۴ نفر برسد.


بر اساس گزارش ها، آقای سرکوزی همچنين با حامد کرزای، رييس جمهوری افغانستان، در کابل گفت و گو کرد.


وزيران امور خارجه و وزير دفاع و فرمانده کل ارتش فرانسه، نيکلا سرکوزی را در اين سفر همراهی می کردند.


XS
SM
MD
LG