لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۲۲

گرجستان به روسیه پیشنهاد آتش بس داد


ميخاييل ساکاشويلی، رييس جمهوری گرجستان، دراين کشور حکومت نظامی اعلام کرده است.(عکس: epa)

با ادامه درگيری ها در اوستيای جنوبی، مقام های نظامی روسيه اعلام کردند که نيروهای گرجستان از مرکز اين منطقه جدايی طلب بيرون رانده شده اند.


ژنرال ولاديمير بولديروف، يکی ازفرماندهان ارتش روسيه، روز شنبه گفت که واحدهای روسی، نيروهای گرجستان را از شهر تسخينوالی بيرون رانده اند. اما مقام های نظامی گرجستان اين ادعا را رد کرده اند.


شهر تسخينوالی پس از آغاز درگيری ها از نيمه شب پنجشنبه، ميان ارتش گرجستان و جدايی طلبان اوستيايی، تحت کنترل مجدد تفليس درآمده بود.


اين اقدام گرجستان با واکنش شديد روسيه مواجه شد و نيروهای روسی، از جمله واحدهای تانک، در حمايت از جدايی طلبان اوستيايی و تحت عنوان تامين امنيت نيروهای صلح بان و نيز اتباع روسيه عازم اين منطقه شدند.


نيروهای صلح بان روسيه از سال ۱۹۹۲ ميلادی، پس از اعلام استقلال اوستيای جنوبی و درگيری جدايی طلبان آن با گرجستان، در آن منطقه مستقر شده اند.


در همين حال، ميخاييل ساکاشويلی، رييس جمهوری گرجستان، دراين کشور حکومت نظامی اعلام کرد.


وی اين اقدام را پس از تصميم شورای امنيت گرجستان در روز شنبه انجام داد.


هنوز جزييات بيشتری از اين موضوع اعلام نشده است. اما پارلمان گرجستان اين اقدام را مورد تاييد قرار داده است.


جدايی طلبان آبخازيا اعلام کردند که یک عمليات نظامی را در منطقه تحت کنترل تفليس به نام کودوری انجام داده اند.

در عين حال، آقای ساکاشويلی به روسیه پيشنهاد برقراری آتش بس در اوستيای جنوبی را داد و گفت که به اين منظور، نيروهای متخاصم بايد از هم دوری جويند.


الکساندر لوميا، دبير شورای امنيت گرجستان، در اين مورد گفت که پيشنهاد رييس جمهوری اين کشور به اين معنا است که به دنبال برقراری آتش بس، نيروهای گرجی از شهر تسخينوالی خارج خواهند شد و به تيراندازی نيروهای روسی پاسخ نخواهند داد.


وی درعين حال، گفت که احتمال دارد تفليس با در نظر گرفتن شرايط درگيری در اوستيای جنوبی خواستار کمک بين المللی نظامی شود.


از سوی ديگر، سخنگوی دولت جدايی طلب اوستيای جنوبی اعلام کرد که حدود ۱۶۰۰ غيرنظامی در درگيری های اين منطقه کشته شده اند.


پيش از اين، سرگی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، گفته بود که ۱۵۰۰ غيرنظامی کشته شده اند.
منابع مستقل هنوز اين آمار را تاييد نکرده اند.


همچنين ژنرال آناتولی نوگوويتسين، معاون فرمانده نيروهای مسلح روسيه، گفت که تاکنون دو هواپيمای روسی در جريان جنگ در اوستيای جنوبی هدف قرار گرفته و سرنگون شده اند.


پيش از آن گرجستان ادعا کرده بود که ۱۰ هواپيمای روسيه را سرنگون کرده است.


جدايی طلبان آبخازيا، منطقه ديگری که از سال ۱۹۹۲ ميلادی از گرجستان اعلام استقلال کرده است، روز شنبه اعلام کردند که عمليات نظامی را در منطقه تحت کنترل تفليس به نام کودوری انجام داده اند.


آنان ادعا کرده اند که در اين عمليات از توپخانه و هواپيما نيز استفاده کرده اند.


اما حکومت در تبعيد هوادار گرجستان می گويد هواپيماهای روسيه، دو روستای را در کودوری بمباران کرده اند.


همزمان جامعه جهانی تلاش می کند تا به درگيری ها در اوستيای جنوبی پايان دهد.


در همين زمينه، فرانسه، رييس دوره ای اتحاديه اروپا، روز شنبه اعلام کرد که قرار است يک هيئت مشترک ميانجی از آمريکا، اتحاديه اروپا و سازمان امنيت و همکاری در اروپا با هدف پايان دادن به درگيری ميان روسيه و گرجستان به تفليس اعزام شود.


همچنين وزارت امور خارجه آمريکا روز جمعه اعلام کرد که نماينده ای را برای کمک به برقراری آتش بس درمنطقه جدايی طلب اوستيای جنوبی به اين منطقه اعزام خواهد کرد.


جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، در گفت و گو با روسای جمهوری روسيه و گرجستان خواستار پايان دادن به تخاصم و بازگشت نيروهای دو کشور به مواضع سابق خود قبل از زمان آغاز درگيری ها در اوستيای جنوبی شد.


در اين ميان، کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد که روسيه بايد نيروهای نظامی خود را از خاک گرجستان خارج کند.


وی اعلام کرد: «ما از روسيه می خواهيم که حملات هوايی و موشکی به گرجستان را متوقف کند، به تماميت ارضی گرجستان احترام بگذارد و نيروهای نظامی خود را از خاک اين کشور خارج کند.»


در مقابل، سرگی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، در مصاحبه ای بدون نام بردن از آمريکا گفت:« آنهايی که به رغم هشدارهای داده شده از اروپا، به نظامی کردن گرجستان تحت رياست جمهوری ميخاييل ساکاشويلی کمک کردند، بايد احساس مسئوليت کنند.»


وی گفت که روسيه به تامين امنيت شهروندان روسی در اوستيای جنوبی ادامه خواهد داد.


اختلافات ميان جدايی طلبان اوستيای جنوبی و گرجستان که از سال ۱۹۹۱ آغاز شده است، طی ماه های گذشته، با اعلام حمايت رسمی روسيه از جدايی طلبان اوستيای جنوبی و سرنگونی يک هواپيمای گرجستان شدت يافت.


جدايی طلبان اوستيای جنوبی در سال ۲۰۰۶، با برگزاری يک همه پرسی، استقلال اين منطقه را از از گرجستان اعلام کردند، اما هيچ يک از کشورهای جهان اعلام موجوديت اين کشور جديد را به رسميت نشناخته اند.


در اين حال، مسکو با اشاره به نمونه کوسوو و برگزاری همه پرسی استقلال در آن منطقه صربستان خواستار آن است که جامعه جهانی رفتاری مشابه در قبال اوستيای جنوبی و همچنين آبخازيا که خواستار جدايی از گرجستان است، در پيش گيرد.


در همین زمینه

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG