لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۲۳

عبدالعزیز حکیم به عراق بازگشت


زمانی که وی در بیمارستانی در تهران بستری بود، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران برای عیادت از وی به بیمارستان رفت تا با عبدالعزیز حکیم ملاقات کند.

عبدالعزيز حکيم، روحانی با نفوذ عراقی، بعد از يک دوره معالجه کوتاه مدت در یکی از بیمارستان های تهران، روز جمعه به نجف بازگشت.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای الحکيم، که رهبر يکی از قدرت مند ترين گروه های سياسی در مجلس عراق است، برای درمان، دو هفته را در ايالات متحده آمريکا و ايران به سر برد.


زمانی که وی در بیمارستانی در تهران بستری بود، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران برای عیادت از وی به بیمارستان رفت تا با عبدالعزیز حکیم ملاقات کند.


مويد حکيم، منشی عمار، پسر اين روحانی با نفوذ گفته است که عبدالعزيز حکيم، برای مدتی طولانی در نجف اقامت می کند.


عمار حکيم، ده روز پيش گفته بود که تشخيص داده اند که تومور سرطانی آقای حکیم، قابل کنترل است.


در تهران، محسن حکیم پسر بزرگتر آقای حکيم، به خبرگزاری فرانسه گفت: «پزشکان در يکی از ريه ها غده هايی پيدا کرده اند اما در مجموع حال عمومی او رضايت بخش است و مشکلی نيست.»


مجلس اعلای اسلامی عراق که قبلا به نام مجلس انقلاب اسلامی عراق شناخته می شد در سال ۱۹۸۲، به عنوان يکی از گروه های سیاسی مخالف صدام حسین، در ايران بنيانگذاری شد.


اين گروه در مارس ۲۰۰۳، به دنبال سرنگونی صدام حسین به عراق بازگشت و سال گذشته به همراه نوری المالکی با کسب سی کرسی از مجموع ۲۷۵ صندلی مجلس، دولت ائتلاف را محاصره کرد.


با وجود مناسبات بسيار نزديک مجلس اعلای اسلامی عراق با ايران، آقای حکيم سعی در ايجاد پل های ارتباطی با ايالات متحده است. وی سال گذشته با جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا در کاخ سفيد ملاقات کرد.


تهران متهم است که اسلحه و تجهيزات نظامی به هر دو گروه شبه نظاميان ارتش مهدی، وابسته به مقتدا صدر و سپاهيان بدر وابسته به آقای حکيم قرار می دهد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG