لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۰۰

درخواست مجدد ایران برای کاهش توليد نفت اوپک


سقف فعلی توافق شده رسمی توليد نفت خام اوپک ۲۹ميليون و ۶۷۳ هزار بشکه در روز است.(عکس:AFP)

در آستانه نشست سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، برای بررسی بازار نفت، ایران خواستار کاهش تولید این سازمان برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت شد.


قرار است اين نشست روز سه شنبه با شرکت وزيران نفت کشورهای عضو اوپک در شهر وين برگزار شود.


محمد علی خطيبی طباطبايی، نماينده ايران در سازمان اوپک، روز يکشنبه گفت که ادامه توليد نفت به ميزان فعلی، از سوی اعضای اوپک، موجب عرضه ميزان بيشتر نفت به بازار خواهد شد که سقوط قيمت آن را در نيمه نخست سال ۲۰۰۹ در پی خواهد داشت.


  • «ادامه توليد نفت به ميزان فعلی، از سوی اعضای اوپک، موجب عرضه ميزان بيشتر نفت به بازار خواهد شد که سقوط قيمت آن را در نيمه نخست سال ۲۰۰۹ در پی خواهد داشت.»
نماینده ایران در اوپک

وی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی،« ايرنا»، همچنين در اين خصوص که «قيمت معقول نفت» چه ميزان است، گفت: براساس اعلام شرکت های بين المللی نفتی، در برخی ميادين جديد نفت، توليد هر بشکه نفت خام ۸۰ دلار هزينه در برداشته است. لذا با در نظر گرفتن سود معقولی برای توليد، قيمت نفت نمی تواند کمتر از اين ميزان باشد.


قيمت نفت که در ماه ژوئيه بشکه ای ۱۴۷ دلار بود، روز جمعه به ۱۰۷ دلار برای هر بشکه کاهش يافته است.


آقای خطيبی طباطبايی گفت که سقوط قيمت نفت به نفع مصرف کنندگان آن نيز نيست و بر سرمايه گذاری آنها در صنعت نفت اثر گذار خواهد بود.


اين مقام نفتی ايران که هفته پيش گفته بود که اوپک نيازمند کاهش توليد نفت خود به ميزان يک ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز است تا ميزان عرضه و تقاضا در بازار جهانی در اوايل سال آينده ميلادی متعادل شود، افزود:« بر اساس پيش بينی ها، تقاضا برای نفت توليدی اين سازمان در شش ماه اول سال ۲۰۰۹ ميلادی حدود ۳۱ ميليون بشکه در روز است.»


او همچنین گفت که توليد نفت خام اوپک درحال حاضر بين ۳۲ ميليون و ۶۰۰ هزار تا ۳۲ ميليون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.


محمد علی خطيبی اضافه کرد: اگر همين ميزان توليد برای سال آينده ادامه يابد، ميزان زيادتری نفت از سوی اوپک روانه بازار خواهد شد که سقوط قيمت نفت را به همراه خواهد داشت.


پيش از برگزاری نشست اوپک، مقام های نفتی ايران گفته اند که اعضای اين سازمان بايد ميزان توليد نفت خود را به سقف مورد توافق کاهش دهند تا عرضه اضافه نفت از بين برود.


سقف فعلی توافق شده رسمی توليد نفت خام اوپک ۲۹ميليون و ۶۷۳ هزار بشکه در روز است.


به طور معمول، اوپک سقف مشخصی را برای توليد نفت از سوی اعضای خود تعيين نمی کند، اما برخی اوقات کشورهايی مانند عربستان سعودی می توانند تا سطح مشخصی بالاتر از ميزان تعيين شده نفت توليد کنند.


محمد علی خطيبی طباطبايی گفت: اوپک متعهد به توليد نفت متناسب با نيازهای بازار است، زيرا به دليل کاهش قيمت نفت، ضرورت اضافه توليد اين ماده انرژی از سوی پنج عضو اوپک که سقف توافق شده توليد را رعايت نمی کنند، وجود ندارد.


ايران به طور سنتی از طرفداران افزايش قيمت نفت است. ونزوئلا، يکی ديگر از اعضای اوپک نیز گفته است که رکورد تقريبی هر بشکه نفت ۱۵۰ دلار بی دليل بوده و آنها قيمت ۱۰۰ دلار برای هر بشکه را ترجيح می دهند.


غلامحسين نوذری، وزير نفت ايران، هفته پيش گفت که چنين قيمتی، پايين ترين ميزان قابل قبول برای هر بشکه نفت به شمار می رود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG