لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۷

«فشارهای مذهبی بر اهل سنت ایران افزایش یافته است»


برخی گزارش ها از موج تازه دستگيری و بازداشت فعالان فرهنگی بلوچ و اهل سنت در استان سيستان و بلوچستان حکايت دارد.

برخی گزارش ها از موج تازه دستگيری و بازداشت فعالان فرهنگی بلوچ و اهل سنت در استان سيستان و بلوچستان حکايت دارد.


اين دستگيری ها ظاهرا در پی اعتراضات برخی از فعالان بلوچ به تخريب مدرسه دينی اهل سنت در زابل صورت گرفته است. مولوی عبدالحميد، رهبر اهل سنت حنفی مذهب ايران و امام جمعه اهل سنت زاهدان، در اين مورد « به رادیو فردا» می گويد که اخيرا فشارهای مذهبی بر اهل سنت افزايش يافته است.جناب مولوی عبدالحميد! دستگيری های اخير در استان سيستان و بلوچستان به چه دليل انجام گرفته است؟


برداشت ما اين است که بعد از تخريب حوزه علميه « امام ابوحنيفه» زابل، اين دستگيری ها انجام گرفته است. سی دی اين تخريب منتشر شده است. اين سی دی حاکی از صحنه تخريب حوزه علميه و همچنين اهانتی که به قرآن عظيم الشأن وارد شد، است.


افرادی که در صحنه حضور داشتند، از مسايلی که در هنگام تخريب پيش آمد، فيلمبرداری و آن را به صورت سی دی منتشر کرده اند. بعد از اين مسئله، التهاب زيادی در جامعه به وجود آمده و اوضاع بحرانی است.


جناب مولانا عبدالحميد! آيا مشخص است که چه کسانی دستگير شده اند و اسامی دستگير شدگان چيست؟


بله، اسامی دستگيرشدگان مشخص است. تعدادی از جوانان زاهدان و يکی از اساتيد حوزه ها که در بخش عربی سايت حوزه کار می کند، دستگير شده اند. يکی ديگر از اساتيد نيز به دادگاه ويژه روحانيت مشهد احضار شده است.


همچنين بر اساس گزارش هايی که به من داده اند، تعدادی از جوانان شهر هم دستگير شده اند، و از جمله، فردی را که مؤسسه فرهنگی دارد و سی دی و نوار منتشر می کند، گرفته اند.


آمار دقيقی از تعداد دستگير شدگان وجود دارد؟


تعداد دقيق را شايد من نتوانم بگويم، ولی حدود هشت الی ۱۰ نفر هستند.


مولانا عبدالحميد! شما اشاره کرديد اوضاع در منطقه بحرانی است. لطفا در اين باره بيشتر توضيح دهيد و اين که آيا برای ايجاد آرامش در منطقه کوششی به عمل آمده است؟


اخيرا فشارهای مذهبی زيادی متوجه اهل سنت شده است. مواردی از اين فشارها توسط علمای اهل سنت با مسئولين نظام مکاتبه شده است.


مردم اهل سنت اين منطقه همه شهروندان ايرانی هستند، بنابراين حق و حقوقی دارند. مردم حقوق شهروندی و قانونی خود را می خواهند و چيزی بيش از اين نمی خواهند. بازداشت ها راه حل مسئله نيست، فقط اوضاع را بحرانی تر می کند.


راه حل اين است که در رابطه با آزادی مذهبی و حقوق شهروندی به مردم اطمينان داده شود. اطمينان از اين که افراد در ايران اسلامی با مشکلی مواجه نخواهند شد.


XS
SM
MD
LG