لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۱۸

«ايران تا پايان سال موشک روسی دريافت نمی کند»


موشک های سيستم موشکی اس ۳۰۰ می توانند در آن واحد به ۱۰۰ هدف در فاصله ۱۲۰ کيلومتری شليک کنند(عکس: epa)

وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، روز جمعه بيست و پنجم ژوييه، اعلام کرد که انتظار نمی رود ايران سيستم پيشرفته ضد هوايی «اس ۳۰۰» روسيه را تا پايان سال جاری ميلادی دريافت کند.


پيش از اين، يکی ازمقام های صنايع دفاعی روسيه گفته بود که برنامه ای برای ارسال اين سيستم موشکی به ايران در آينده نزديک وجود ندارد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، کارشناسان می گويند اگر تهران به سيستم موشکی اس ۳۰۰ دست يابد، هر گونه حمله هوايی آمريکا و اسرائيل به تاسيسات هسته ای ايران با مشکل بيشتری مواجه خواهد شد.


منابع دفاعی اسرائيل روز چهارشنبه، بيست و سوم ژوييه، گفتند که ايران آماده دريافت اين سيستم موشکی تا پايان سال جاری ميلادی است.


انتظار می رود که نخستين محموله از اين سيستم، در اوايل ماه سپتامبر، به ايران ارسال شود.«ما بر اساس اطلاعی که از اوضاع و احوال داريم، معتقديم که ايرانيان اين سيستم ضدهوايی را در سال جاری ميلادی دريافت نمی کند.»
جف مورل، سخنگوی پنتاگون

يک منبع اسرائيلی با اعلام اين موضوع گفت که بين شش ماه تا يک سال برای استقرار سيستم و کارايی آن زمان خواهد برد.


اما جف مورل، سخنگوی پنتاگون، گفت: «ما بر اساس اطلاعی که از اوضاع و احوال داريم، معتقديم که ايرانيان اين سيستم ضدهوايی را در سال جاری ميلادی دريافت نمی کند.»


وی حاضر نشد در مورد اين اطمينان اطلاعات بيشتری بدهد.


رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، نيز درروز نهم ژوييه گفته بود که به نظر نمی رسد سيستم اس ۳۰۰ به اين زودی در دست ايرانيان قرار گيرد.


واشينگتن و اسرائيل گفته اند که خواستار حل مناقشه هسته ای ايران از طريق صلح آميزند، اما در عين حال، اقدام نظامی عليه اين کشور را رد نکرده اند.


آمريکا، اتحادیه اروپا، اسرائیل و بسیاری از کشورهای جهان می گويند که تهران درصدد توليد بمب هسته ای است، اما ايران تاکيد می کند که برنامه غنی سازی اورانيوم در آن کشور، با هدف توليد برق انجام می گيرد.


خبرگزاری اينترفکس روسيه روز جمعه، بيست و پنجم ژوييه، به نقل از يک منبع، در صنايع دفاعی آن کشور، گزارش های مربوط به ارسال موشک های دفاع هوايی اس ۳۰۰ روسيه به ايران تا پايان سال جاری را تکذيب کرد.


وی گفت:« سيستم اس ۳۰۰ روسيه مي تواند در اختيار ايران قرار گيرد و هيچ محدوديت بين المللی در اين باره وجود ندارد، اما با اين حال، هيچ برنامهای برای ارسال آن به ايران در آينده قابل پيش بينی در دست نيست.»


اين منبع با اشاره به اينکه ايران قصد دارد سيستم دفاع هوايی خود از طريق خريد سيستم اس ۳۰۰ تقويت کند،گفت:« اما اين به آينده مربوط مي شود.»


ايران که سيستم موشکی ضدهوايی «تور ام يک» ساخت روسيه را در اختيار دارد، در ماه دسامبر سال گذشته اعلام کرد که سفارش خريد شمار نامشخصی از موشک های ضدهوايی اس ۳۰۰ را به مسکو داده است.


موشک های سيستم موشکی اس ۳۰۰ می توانند در آن واحد ۱۰۰ هدف در فاصله ۱۲۰ کيلومتری را ردیابی کنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG