لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۰

هاشمی در معبر شورای نگهبان


عباسعلی کدخدايی،‌ سخنگوی شورای نگهبان،‌ گفته است: شورای نگهبان در بررسی صلاحيت نامزدهای رياست جمهوری ممکن است شرايط جسمی آنان را مورد توجه قرار دهد.
او در مصاحبه با شبکه تلويزيونی «العالم» افزوده است:ا گر فردی که قصد به دست گرفتن يک پست کلان اداری و اجرايی را دارد، فقط قادر به انجام چند ساعت کار در روز باشد، طبيعی است نمی‌تواند تاييد شود.
البته او اشاره کرد که ممکن است موضوع شرايط جسمی و تاثير آن در توانايی های رييس جمهور مد نظر قرار گيرد،‌اما افزود که هنوز بحثی درباره آن نشده است.
سخنان سخنگوی شورای نگهبان در شرايطی ابراز شده است که در روزهای اخير، برخی از رسانه ها مانند روزنامه کيهان و نيز چهره های سياسی هوادار رهبر جمهوری اسلامی انتشار يافته اند که بر رد صلاحيت اکبر هاشمی رفسنجانی پا فشرده اند.
البته کهولت سن،‌ تنها موردی نيست که اين رسانه‌ها و چهره‌های سياسی مطرح کرده‌اند.
خبرگزاری فارس،‌ روز دوشنبه از رئيس مجمع تشخيص مصلت نظام خواست درباره حمايت آنچه «دشمنان انقلاب اسلامی؛ از آمريکا گرفته تا ضد انقلاب و منافقين»‌ناميد،‌ توضيح دهد.
سراج ميردامادی، تحليلگر سياسی در پاريس،‌به راديو فردا می‌گويد: «بعد از حوادث سال ۸۸،‌ حاکميت نمی‌تواند قبول کند که کسی که در برابر رای و خواست و تمايل راس قدرت سياسی ايستاد؛ يعنی آقای هاشمی رفسنجانی در مقابل آيت‌الله خامنه‌ای،‌ نمی‌تواند قبول کند که او در يک فرايند ديگر بيايد و در يک انتخابات،‌ با رای و خواست مردم به لنگرگاه سياسی تبديل شود.»
اردشير امير ارجمند،‌ مشاور ارشد مير حسين موسوی و حقوقدان در پاريس، در گفت و گو با راديو فردا درخواست‌ها برای رد صلاحيت آقای هاشمی رفسنجانی را از ديدگاه حقوقی بررسی می کند و می‌گويد: «شورای نگهبان بايد بر اساس موازين قانونی عمل کند و نظر شخصی خود را اعمال نکند و گزينشی عمل نکند.»
او می افزايد: «اگر قانون مبنا باشد،‌ قانون اساسی شرايط رئيس جمهور را مشخص کرده است.»
مشاور ارشد مير حسين موسوی با تاکيد بر اين موضوع که حق انتخاب شدن و انتخاب کردن يک حق شهروندی است،‌ اضافه می‌کند: «مرجع نظارتی حق اضافه کردن شرط جديدی را ندارد و اين به معنای محروم کردن اشخاص از حقوق قانونی‌شان خواهد بود. در قانون اساسی و قوانين عادی هيچ شرطی در اين مورد وجود ندارد و شورای نگهبان نمی‌تواند يک شرط جديد را برای صلاحیت نامزدها اضافه کند و شخصی را به عنوان کهولت و يا زياد بودن سن از انتخاب شدن محروم کند.»
آقای امير ارجمند اشاره می‌کند که بحث کهولت سنی اکبر هاشمی رفسنجانی در شرايطی مطرح شده است که شماری از مسئولان جمهوری اسلامی ايران سن بالايی دارند: «اگر قرار باشد بحث کهولت سن مطرح شود،‌ اين موضوع تنها درباره آقای هاشمی رفسنجانی صدق نمی کند،‌ زيرا سن رهبر جمهوری اسلامی پنج سال از او کمتر است ولی در عين حال،‌ وظايفش بسيار سنگين‌تر از وظايف رئيس جمهوری است،‌به ويژه که به دليل اينکه مورد سوء‌ قصد قرار گرفته،‌ توانايی جسمی‌اش بيشتر از آقای هاشمی رفسنجانی نيست.»
او همچنين به سن آيت‌آلله احمد جنتی، دبير شورای نگهبان،‌ اشاره می‌کند.
سخنگوی شورای نگهبان گفته است که اين شورا تحت تاثير احزاب، گروه‌ها و جريان‌های سياسی قرار نمی‌گيرد و در تصميم‌های خود برای بررسی صلاحيت نامزدهای رياست جمهوری فقط به قانون تکيه دارد.
پيشتر حدود ۱۰۰ نماينده مجلس در نامه خطاب به شورای نگهبان خواستار رد صلاحيت اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفنديار رحيم‌مشايی، مشاور رئيس جمهور، شده بودند.
عباسعلی کدخدايی درباره اين نامه گفت: اما شورای نگهبان نمی‌تواند درباره بررسی صلاحيت‌ها به صحبت‌هايی توجه کند که برخی از اقشار مردم می‌گويند.
در اين ميان،‌محمد دهقان،‌ عضو هيات رئيسه مجلس، گفت که قوه مقننه تاکنون سه مصوبه در خصوص اينکه نامزدهای رياست جمهوری نبايد بيشتر از ۷۵ سال سن داشته باشند تصويب کرده، اما شورای نگهبان آن را رد کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر،‌ او افزود: در مذاکره با برخی اعضای شورای نگهبان دريافته است که اين شورا نظر مجلس را قبول دارد و می‌خواهد اين نظر را ازطريق آيين نامه شورای نگهبان اعمال کند.
از سوی ديگر، به گزارش خبرگزاری ايلنا،‌‌ علی مطهری درباره احتمال رد صلاحيت آقای هاشمی رفسنجانی گفت که در اين صورت،‌ نظرات رهبر جمهوری اسلامی درباره ايجاد حماسه سياسی به شکل کامل و مناسب آنگونه که مد نظر او است، تحقق پيدا نخواهد کرد.
آقای ميردامادی در اين مورد می گويد: «حذف آقای هاشمی رفسنجانی بدون تمايل راس قدرت سياسی،‌ يعنی آيت‌الله خامنه‌ای،‌ عملا غير ممکن است و اگر رهبر جمهوری اسلامی واقعا خواستار حماسه سياسی است،‌ بايد حضور آقای هاشمی رفسنجانی را مغتنم بشمارد.»
همچنين به گزارش خبرگزاری فارس،‌ حسين ابراهيمی،‌ عضو جامعه روحانيت مبارز،‌ رد صلاحيت اکبر هاشمی رفسنجانی را غير منطقی دانست و گفت که او به عنوان رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، مسئوليتی بيش از رياست جمهوری دارد و هيچ دليلی برای رد صلاحيت وی وجود ندارد.
در اين حال،‌ آقای هاشمی رفسنجانی در ديدار با گروهی از استادان، پژوهشگران، و روحانيون حوزه علميه قم، از «تشديد بداخلاقی‌های سياسی، دروغ‌پراکنی‌ها، شايعه‌سازی‌ها، جعل و تحريف اخبار با هدف تخريب و بدنام کردن رقيب يا رقبا توسط برخی محافل سياسی خاص و رسانه‌های همسو» انتقاد کرد.
او گفت:‌ اين محافل يا رسانه‌ها از بودجه‌های مستقيم يا غيرمستقيم بيت‌المال اداره می‌شوند و هشدار داد که ادامه اين اقدامات مانند يک قيچی دو لبه روزی دامنگير خود آنها نيز خواهد شد.
اکبر هاشمی رفسنجانی با اشاره به مشکلات اقتصادی، سياسی، اجتماعی و فرهنگی امروز جامعه گفت: گروه ها يا جريان‌های سياسی که در گذشته، با تعريف و تمجيدهای غلط خود، موجبات شکل‌گيری شرايط موجود را فراهم کردند، امروز به جای اذعان به اشتباهات و جلوگيری از تداوم آن، همچنان اصرار به پيمودن همان مسير دارند.
  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

XS
SM
MD
LG