لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۴۱

هنگامه شهیدی به «اتهام امنیتی» بازداشت شده است


یک وکیل دادگستری روز یکشنبه ۲۲ اسفند گفت که هنگامه شهیدی،‌ روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، به «اتهام امنیتی» از سوی شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران بازداشت شده است.

مصطفی ترک همدانی با اعلام این موضوع در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت: «خانم شهیدی روز شنبه ۲۱ اسفند، از طریق خواهرش درخواست کرد تا وکالتش را بپذیرم» و افزود «درخواست ملاقات با هنگامه شهیدی برای تنظیم وکالتنامه به شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه داده شد.»

این وکیل دادگستری با اشاره به آنچه «اعلام جرایم امنیتی در پرونده و ممنوع‌الملاقاتی» هنگامه شهیدی نامید،‌ اضافه کرد:«بازپرس دستور احاله امر جهت بررسی تشخیص صلاحیت وکیل به دادستان محترم تهران را وفق تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، صادر کرد.»

او با بیان اینکه در صورت «احراز صلاحیت از سوی دادستان تهران»، اقدام مقدماتی جهت انجام امور وکالتی انجام می گیرد، گفت: «طبق تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، صلاحیت وکلای دادگستری در پرونده امنیتی باید از سوی رئیس قوه محرز شود اما گویا این امر به دادستان‌ها محول شده است.»

به نوشته ایلنا، در این تبصره گفته شده است: «در جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی و همچنین جرائم سازمان‌یافته که مجازات آنها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون است در مرحله تحقیقات مقدماتی، طرفین دعوا وکیل با وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رییس قوه قضاییه باشد انتخاب می‌نماید. اسامی وکلای مذبور توسط رییس قوه اعلام می‌گردد.»

پیش از این،‌ خانواده هنگامه شهیدی به رادیوفردا خبر داده بودند که وی روز ۱۹ اسفند، در شهر مشهد بازداشت و به بند ۲۰٩ زندان اوین در تهران منتقل شده است.

خانواده خانم شهیدی گفتند که وی در تماس کوتاه تلفنی با خانواده از بازداشت خود و انتقال به تهران «با یک پرواز امنیتی» خبر داده است.

این روزنامه‌نگار برای شرکت در مراسم ختم مادربزرگ خود در مشهد به سر می‌برد.

در شبکه‌های مجازی از جمله توئیتر خانم شهیدی، دست‌خطی از آخرین نوشته وی پیش از بازداشت منتشر شده بود.

هنگامه شهیدی در نوشته خود بدون اشاره به جزئیات خبر داده بود که از «برخی رسانه‌ها و افراد نزدیک به دولت هشدارهایی» مبنی بر احتمال بازداشت خود دریافت کرده است.

وی اعلام کرده بود که در صورت بازداشت، در اعتراض به «رویه غیرقانونی محدود کردن روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی» در ایران از همان لحظه اول اعتصاب غذا خواهد کرد.

هنگامه شهیدی که از مشاوران مهدی کروبی در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بود، پیش از این و در اوایل تیرماه همان سال و در پی بازداشت‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌ها، وی به شش سال زندان محکوم شده بود، اما پس از سپری کردن حدود یک سال از حبس خود آزاد شد.

این روزنامه‌نگار سابقه بیماری قلبی نیز دارد و همین در پی بازداشت دوباره باعث نگرانی خانواده او شده است.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG