لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۷

صدور احکام قطعى براى عبدالله مومنى، هنگامه شهیدى و حمزه کرمى


هنگامه شهیدی به شش سال زندان محکوم شده است.
راى دادگاه تجدید نظر در باره عبدالله مومنى، هنگامه شهیدى و حمزه کرمى، سه تن از بازداشت‌شدگان رویدادهاى پس از انتخابات ریاست جمهورى در ایران صادر شده و هر سه نفر به زندان‌هاى بلند مدت محکوم شده‌اند.

به گزارش پایگاه اینترنتى «ادوارنیوز» دادگاه تجدید نظر عبدالله مومنى، سخنگوى سازمان دانش آموختگان ایران، ادوار تحکیم وحدت، را به تحمل چهار سال و یازده ماه زندان محکوم کرده است.

بر اساس این گزارش‌۲۳ ماه از این مدت شامل مجازاتى است که در سال ۱۳۸۶ به صورت تعلیقى براى این فعال دانشجویى تعیین شده و اکنون به مرحله اجرا درآمده است. حکم دادگاه تجدیدنظر که قطعى و نهایى محسوب مى‌شود، در زندان به آقاى مومنى ابلاغ شده است.

عبدالله مومنى که یک هفته پس از انتخابات ریاست جمهورى خرداد ماه در تهران بازداشت شده بود، پیشتر از سوى دادگاه رسیدگى‌کننده به «متهمان کودتاى مخملى» به تحمل شش سال حبس تعزیرى و دو سال حبس تعلیقى محکوم شده بود.

وى از جمله بازداشت‌شدگان رویدادهاى پس از انتخابات بود که در تعطیلات سال جدید خورشیدى در ایران به طور موقت از زندان آزاد شد و پس از مدت کوتاهى یک بار دیگر به زندان بازگردانده شده که به گفته معترضان به نتایج انتخابات علت بازگرداندن این دسته از زندانیان آزاد شده به زندان تن ندادن آنها به «فشارهاى غیرقانونى ماموران امنیتى جهت انجام مصاحبه» بوده است.

به دنبال گسترش اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهورى در ایران شمار زیادى از فعالان دانشجویى و به ویژه اعضاى سرشناس ادوار دفتر تحکیم وحدت بازداشت و به حبس‌هاى بلندمدت محکوم شده‌اند.

همزمان با قطعى شدن حکم زندان براى عبدالله مومنى خبرگزارى فارس، از تایید حکم دادگاه انقلاب در مورد حمزه کرمى، مدیر سایت «جمهوریت» خبر داده است.

آقاى کرمى که در جریان انتخابات ریاست جمهورى خرداد ماه مدیریت سایت «جمهوریت» را بر عهده داشت، مدت کوتاهى پس از انتخابات بازداشت شد و اکنون بیش از ده ماه از زمان حبس وى مى‌گذرد.

دادگاه رسیدگى کننده به اتهام‌هاى بازداشت‌شدگان رویدادهاى پس از انتخابات ریاست جمهورى در ایران حمزه کرمى را به اتهام «فعالیت تبلیغى علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «اجتماع و تبانى با هدف برهم زدن امنیت کشور» به پنج سال زندان محکوم کرده بود که دادگاه تجدید نظر تنها یک سال زندان وى را تایید کرده است.

با این حال مدیر سایت جمهوریت به اتهام «اختلاس از سازمان بهینه سازى» به ۱۰ سال زندان و انفصال دایم از خدمات دولتى محکوم شده بود که دادگاه تجدید نظر این حکم را نیز تایید کرده است و بدین ترتیب آقاى کرمى در مجموع به یازده سال زندان و محرومیت دایم از خدمات دولتى محکوم شده است.

خبرگزارى فارس در گزارش خود درباره تایید حکم حمزه کرمى، همچنین از وى به عنوان یکى از نزدیکان مهدى هاشمى، پسر آیت‌الله رفسنجانى نام برده و با استناد به «اعتراف‌هاى» وى در دادگاه متهمان «کودتاى مخملى»، از مهدى هاشمى به عنوان مسئول سایت اصلاح‌طلب جمهوریت یاد کرده است.

به دنبال گسترش اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهورى در ایران گروه‌ها و رسانه‌هاى هوادار دولت جمهورى اسلامى فرزندان آیت‌الله رفسنجانى به ویژه مهدى و فائزه هاشمى را به دست داشتن در اعتراض‌‌ها متهم کرده و بارها خواستار بازداشت آنها شده‌اند.

چندى پیش نیز برخى از مقام‌هاى امنیتى و قضایى جمهورى اسلامى از صدور حکم بازداشت مهدى هاشمى، که از زمان انتخابات در خارج از کشور به سر مى‌برد، خبر داده‌اند.

از سوى دیگر محمد مصطفایى، وکیل هنگامه شهیدى از روزنامه‌نگاران بازداشت‌ شده در رویدادهاى پس از انتخابات ریاست جمهورى نیز از محکوم شدن موکل خود به شش سال زندان قطعى خبر داده است.

دادگاه انقلاب این روزنامه‌نگار فعال در ستاد انتخاباتى مهدى کروبى را با استناد به قانون مجازات اسلامى به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «اجتماع و اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان تعزیرى و نیز به اتهام «توهین به رییس‌جمهور» به ۹۱ روز حبس تعزیرى محکوم کرده بود، که دادگاه تجدید نظر تنها ۹۱ روز از مدت زندان وى کاسته است.

هنگامه شهیدى نیز از جمله روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلبى بود که بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهورى خرداد ماه به همراه شمار زیادى از فعالان سیاسى و مدنى بازداشت شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG