لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۳

حسین کروبی: مطهری، مسئولان را به دیدار با رهبران معترضان سال ۸۸ راضی کرده است


حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، اعلام کرد که علی مطهری، نایب رئیس مجلس، توانسته است «مسئولان» جمهوری اسلامی را به دیدار با رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که در حصر خانگی به سر می برند، «راضی» کند، اما هنوز زمانی برای این دیدار تعیین نشده است.

حسین کروبی در مصاحبه با روزنامه الکترونیکی «امید ایرانیان» که روز پنجشنبه ۲۱ بهمن، منتشر شد، گفت که علی مطهری در پیگیری موضوع حصر «به یکسری موفقیت‌هایی» دست پیدا کرده‌ است.

به گفته آقای کروبی، نایب رئیس مجلس توانسته است « مسئولان» را برای دیدار خود با میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸، «راضی» کند و آنان هم برای انجام این دیدار« قانع شده‌اند»، اما «هنوز زمانی برای آن تعیین نشده است.»

حسین کروبی اشاره بیشتری به تماس های آقای مطهری با « مسئولان» نظام جمهوری اسلامی و جلب رضایت آنان برای دیدار با آقایان موسوی و کروبی نکرد.

آقای مطهری پیشتر از گفت و گوی خود با رهبر جمهوری اسلامی و درخواست رفع حصر و یا محاکمه رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ سخن گفته و خبر داده بود که آیت الله علی خامنه ای با این درخواست مخالفت کرده است.

پیش از آن، برخی از خبرگزاری ها روز سه شنبه ۱۹ بهمن، به نقل از علی مطهری خبر داده بودند که او ملاقاتی با رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ داشته تا از برنامه هایشان پس از آزادی مطلع شود.

با این حال، نایب رئیس مجلس یک روز بعد اعلام کرد که هیچ دیداری با میر حسین موسوی و مهدی کروبی نداشته و تنها به دنبال مجوز این دیدار بوده است«. گرچه قبلا با «واسطه» مواضع آنها را دریافت کرده که «بر حمایت از نظام و دولت و وحدت ملی تاکید داشته‌اند.»

حسین کروبی در این مصاحبه گفت: « هیچ تماس و ارتباط تازه‌ای از طرف کسی ندیده‌ایم که بخواهیم پیش بینی کنیم و یا به مردم خبر خوش یا تازه‌ای بدهیم.»
وی اعلام کرد که خانواده آقای کروبی ارتباطی با علی مطهری ندارند و تنها سال گذشته به همراه مادرش برای تشکر از آقای مطهری به منزل او رفته اند.

حسین کروبی پیش از این نیز رفع حصر رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸، پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ را «بعید» دانسته و گفته بود که حاکمیت این «امتیاز» را به حسن روحانی نخواهد داد.

پیش از این، محمد رضا عارف، رییس فراکسیون امید مجلس، روز پنجم بهمن، گفته بود که پیگیری‌هایی درباره رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، و ممنوعیت تصویری و محدودیت‌های محمد خاتمی انجام شده و او «خوش‌بین» است که «اتفاق خوبی بیفتند.»

پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، درخواست‌هایی برای رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و رفع ممنوع ‌التصویری و دیگر محدودیت‌ها علیه محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران، مطرح شده است.

از جمله در مراسم تشییع پیکر رییس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام در روز ۲۲ دی، شماری از شرکت کنندگان شعارهایی در حمایت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی و محمد خاتمی سر دادند، به طوری که تلویزیون رسمی ایران در فیلم‌های خبری خود صدای جمعیت را قطع کرد.

پس از آن، علی مطهری این شعارها را نشانه آن دانست که «مسئولان نظام باید زودتر» مسئله حصر رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را حل کنند.

محمد میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از بهمن ۸۹ بدون برگزاری دادگاه در حبس خانگی به سر می‌برند.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، در آخرین مصاحبه مطبوعاتی خود در پاسخ به سئوالی درباره مسئله حصر رهبران جنبش سبز و ممنوع شدن حضور محمد خاتمی در مراسم تشییع جنازه آقای هاشمی رفسنجانی، از اجرا نشدن «برخی حقوق» در کشور ابراز تاسف کرده بود.

وی اضافه کرده بود: «حل برخی مسائل زمان می‌برد و توان ما در یک حدی است که به کمک دیگران نیاز داریم، نیاز به اجماع نظام داریم».

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و همچنین فرزندان مهدی کروبی پیش از این، از «بی‌توجهی» دولت حسن روحانی به رفع حصر رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ انتقاد کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG