لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۰

خواسته موسوی از زندانیان سیاسی اعتصابی: به اعتصاب غذا پایان دهید


ميرحسين موسوی، از رهبران مخالفان دولت، روز جمعه در پيامی خطاب به زندانيانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، از آنها خواست به اعتصاب غذای خود پايان دهند و اضافه کرد که «دلبستگان آزادی و عدالت و عظمت ايران» نگران سلامت آنها هستند.

به گزارش وب‌سايت خبری کلمه، ميرحسين موسوی در پيام کوتاه خود به زندانيانی که اخیرا دست به اعتصاب غذا زده‌اند ابراز اميدواری کرد که آنها «با شکستن اعتصاب غذای خود در اين روزهای ياد و يادآوری حماسه‌ حسينی، خانواده‌ها و همراهان جنبش سبز را از نگرانی نجات دهند».

نسرين ستوده، وکيل مدافع، محمد نوری‌زاد، روزنامه‌نگار و فيلمساز، غلامحسين عرشی، از بازداشتی‌های تظاهرات عاشورای سال گذشته، رضا شهابی، عضو هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، و آرش صادقی، فعال دانشجويی، زندانيانی هستند که هم‌اکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

بر اساس گزارش‌ها، وضعيت جسمی همه‌ آنها در حال حاضر وخيم است.

آقای موسوی از اين زندانيان به عنوان «دوستان و همراهان دربند، طرفداران آزادی و حقوق انسانی و پاي‌بندان پراستقامت ارزش‌های ايرانی و اسلامی» ياد کرده و نوشته است: «ملت ايران امروز بيش از هميشه از رنج‌ها و فداکاری‌های شما آگاه است. پيام ايستادگی شما را نسيم سبز آگاهی دهن به دهن و سينه به سينه به همه ‌جای ايران عزيز رسانده است.»

اين رهبر مخالف دولت با مقايسه ترکيب زندانيانی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند، زن و مرد، هنرمند، کارگر، حقوقدان و معلم، افزود: «امروز دوستداران ملت می‌دانند در اين راه زنان و مردانی دلير آماده‌اند که تا آخرين نفس مقاومت کنند تا همچنان اميد برای تحقق زندگی شايسته برای مردم زنده بماند.»

پيش از اين، آيت‌الله بيات زنجانی، از مراجع تقليد، نیز در ديدار با جمعی از خانواده‌های زندانيان سياسی و از جمله خانواده محمد نوری‌زاد، خواستار پايان اعتصاب غذای زندانيان شده بود.

وی در اين باره گفته بود: «قصد برخی از اين عزيزان از اعتصاب غذا رساندن ندای مظلوميت‌شان به بيرون از زندان است، ولی بايد بدانند که اين کار، بيش از همه به جامعه ضربه می‌زند، چون که جامعه به حضور اين عزيزان نياز دارد و بايد اين اعتصاب را بشکنند.»

همچنين آيت‌الله صانعی، يکی ديگر از مراجع تقليد، نيز در ديدار با خانواده‌های زندانيان سياسی، با «غيرشرعی» خواندن شرايط نگهداری زندانيان در ايران، به ويژه در سلول‌های انفرادی، گفته بود: «خداوند ظالمين را دوست نمی‌دارد و آنها را در همين دنيا به کيفر خواهد رساند.»

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت در ايران، نيز در ديدار با اعضای خانواده محمد نوری‌زاد و خانواده‌های زندانيان سياسی خواستار پايان اعتصاب غذای وی شده بود.

آقای کروبی همچنين در پيام جداگانه‌ای با ابراز اميدواری نسبت به آزادی «همه زندانيان بی‌گناه» خطاب به محمد نوری‌زاد، از او خواهش ‌کرده بود که به اعتصاب غذايش پايان دهد.

محمد خاتمی، رئيس جمهور سابق ايران، نيز در پيامی خواستار پايان اعتصاب محمد نوری‌زاد شده و ابراز اميدواری کرده بود که مسئولان ذی‌ربط با تجديد نظر در مورد او و زندانيان ديگر، زمينه را برای اصلاح امور و بازگشت کشور به امنيت و ثبات و قانون فراهم کنند.

او در پيام خود با اشاره به اين که به آقای نوری‌زاد و بسياری از سرمايه‌های انقلاب و ايران و اصل نظام ستم شده و می‌شود، افزود: «ولی به هر حال، برای همه ما، آن چه مهم است، سرنوشت کشور و انقلاب و اصالت‌های آن و حفظ حق و حرمت مردم است و در اين راه از دادن هزينه نبايد پرهيز کرد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG