لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۲۵

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: عربستان به اعضای اوپک آسیب زده است


خبرگزاری رویترز در گزارشی از قول منابعی در اوپک خبر داده است که به دنبال بروز اختلافات قدیمی بین تهران و ریاض در آخرین نشست اوپک، عربستان سعودی تهدید کرد اگر ایران تولید خود را محدود نکند، صادرات خود را با هدف کاهش قیمت نفت افزایش خواهد داد.

اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، روز یکشنبه ۱۶ آبان، در واکنش به تهدید عربستان سعودی به افزایش تولید نفت در صورت کاهش نیافتن تولید ایران، مقام‌های آن کشور را متهم کرد که «با اتخاذ تصمیمات نابجا در موضوعات نفتی در چند سال اخیر، نه تنها به این کشور بلکه به اعضای اوپک نیز آسیب زده‌اند».

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس، وی گفت که اظهارنظرهای متناقض مقام‌های عربستان سعودی درباره طرح فریز نفتی، به دلیل آن است که «عربستان به دلیل تنگ شدن عرصه داعش در جبهه سوریه و موصل بار دیگر دست به تهدید و عهدشکنی زده است».

آقای قره‌خانی در این ارتباط «ایجاد جنگ نفتی از سوی ریاض» را دور از ذهن ندانست.

پیشتر خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از قول منابعی در اوپک خبر داده بود که به دنبال بروز اختلافات قدیمی بین تهران و ریاض در آخرین نشست اوپک در الجزیره، عربستان سعودی تهدید کرد اگر ایران تولید خود را محدود نکند، صادرات خود را با هدف کاهش قیمت نفت افزایش خواهد داد.

منابع مطلع از مذاکرات اوپک به رویترز گفته‌اند که تهدید اخیر عربستان سعودی در واکنش به تصمیم ایران است که اعلام کرده حاضر نیست تولیدش را ثابت نگاه دارد.

دو کشور بزرگ تولیدکننده نفت که از نیروهای وابسته به خود در سوریه و یمن حمایت می‌کنند، در سال‌های اخیر در مورد توليد نفت نیز اختلاف نظر داشته‌اند.

ایران خواستار افزایش میزان تولید نفت خود به میزان پیش از آغاز تحریم‌های جهانی به دلیل برنامه اتمی‌اش بوده، ولی عربستان سعودی با کاهش تولید نفت خود مخالفت کرده بود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه تصمیمات عربستان سعودی بیش از اینکه سرچشمه اقتصادی داشته باشد، نشئت گرفته از مسایل سیاسی است، افزود: «عربستان طی چندسال گذشته سابقه خوبی در اوپک نداشته است و تصمیمات نفتی را به مرحله اجرا گذاشته که با منافع جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه مطابقت نداشته است».

یکی از منابع در مذاکرات اوپک که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفته است که «عربستان سعودی تهدید کرد میزان تولید خود را تا ۱۱ و حتی ۱۲ میلیون بشکه در روز افزایش می‌دهد، قیمت نفت را کاهش خواهد داد و حتی مذاکرات را ترک خواهد کرد».

این در حالی بود که پیش از این، با توافق عربستان سعودی با محدود کردن میزان تولید نفت خود در ماه‌های اخیر تا حدی از تنش بین تهران و ریاض کاسته شد و در نتیجه، شرایط تا حدی برای افزایش بهای نفت صادراتی اوپک فراهم شد.

در این ارتباط، جلسه اوپک در ماه سپتامبر با اولین مورد از کاهش سطح تولید نفت خود از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون موافقت کرد و برای کشورهای لیبی، نیجریه و ایران که میزان تولیدشان تحت تأثیر عواملی مانند جنگ و تحریم محدود شده بود، شرایط ویژه‌ای قائل شد.

اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، عربستان سعودی را متهم کرد که با سیاست‌های غلط خود، به گفته او، قیمت نفت را به یک سوم کاهش می‌دهد و افزود:«افزایش مجدد تنش ها در جریان نشست هفته گذشته اوپک نشان دهنده ماهیت شکننده توافقات اوپک است.»

در این میان، منابع مطلع در مذاکرات اوپک به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که تهدید عربستان سعودی حتی تعجب کشورهای عربی خلیج فارس را که از متحدان ریاض هستند برانگیخته است.

از قرار معلوم عربستان سعودی از ایران خواست سقف تولید خود را در حد ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز متوقف کند، در حالی که ایران در گزارش‌های رسمی اعلام کرده میزان تولیدش در ماه سپتامبر امسال حدود ۳.۸۵ میلیون بشکه بوده است و قصد دارد آن را تا میزان ۱۲.۷ درصد از کل تولید اوپک، معادل ۴.۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

استدلال ایران در جلسه اخیر اوپک این بود که عربستان سعودی از سال ۲۰۱۴ تاکنون حداقل یک میلیون بشکه به تولید خود افزوده است و اکنون با وعده کاهش ۴۰۰ هزار بشکه می‌خواهد اعضای دیگر را قانع کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG