لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۳۹

رویترز: تهدید عربستان به افزایش تولید نفت به دنبال بروز اختلاف با ایران


خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی از قول منابعی در اوپک خبر داد که به دنبال بروز اختلافات قدیمی بین تهران و ریاض در جلسه هفته گذشته اوپک، عربستان سعودی تهدید کرد اگر ایران تولید خود را محدود نکند، صادرات خود را با هدف کاهش قیمت نفت افزایش خواهد داد.

دو کشور بزرگ تولیدکننده نفت که همزمان با حمایت از نیروهای وابسته به خود در سوریه و یمن در اردوهای متخاصم می‌جنگند، در سال‌های اخیر در مورد توليد نفت نيز بارها رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند.

در پی توافق عربستان با محدود کردن میزان تولید نفت در ماه‌های اخیر تا حدی از این تنش کاسته و در نتیجه شرایط تا حدی برای افزایش بهای نفت صادراتی اوپک فراهم شد.

اما به گفته منابع اوپک که در مذاکرات اخیر شرکت داشته و ترجیح می‌دهند نام آنها فاش نشود، در جلسه روز ۳۰ اکتبر وزرای نفت کشورهای عضو اوپک بار دیگر اختلافات شدیدی بین عربستان سعودی و ایران بروز کرد.

یکی از این منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفت: «عربستان سعودی تهدید کرد میزان تولید خود را تا ۱۱ و حتی ۱۲ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد، قیمت نفت را کاهش داده و حتی مذاکرات را ترک خواهد کرد».

اوپک حاضر نشد رسماً در مورد نتایج این جلسه که پشت درهای بسته برگزار شد اظهار نظر کند، و هیئت نمایندگی ایران و عربستان سعودی نیز تاکنون در این مورد رسماً اظهار نظری نکرده‌اند.

عربستان سعودی از سال ۲۰۱۴ تولید نفت خود را به حدود ۱۰.۶ میلیون بشکه در روز افزایش داده و در صورت افزودن بر حجم تولیدش بهای نفت در بازار جهانی که از سال ۲۰۱۴ تاکنون از حدود ۱۱۵ دلار به نصف سقوط کرده، کاهش بیشتری خواهد یافت.

منابع مطلع از مذاکرات اوپک می‌گویند تهدید اخیر عربستان سعودی در واکنش به تصمیم ایران است که اعلام کرده حاضر نیست تولیدش را ثابت نگاه دارد. دولت ایران می‌گوید محدودیت تولید نباید شامل آن کشور شود که قصد دارد میزان تولید نفت خود را به دوره قبل از اعمال تحریم‌های بین‌المللی برساند.

این تهدید جدید عربستان یادآور جنگ افزایش تولیدی است که ریاض در سال ۲۰۱۴ شروع کرد تا از طریق کاهش شدید بهای نفت از سهم تولیدکنندگانی که هزینه بالایی برای صادرات نفت می‌پردازند بکاهد. ایران و گروه دیگری از کشورهای عضو اوپک به شدت با این تصمیم عربستان سعودی مخالف بودند.

در ماه سپتامبر جلسه اوپک در الجزایر با اولین مورد از کاهش سطح تولید نفت خود از سال ۲۰۰۸ تاکنون موافقت کرد و برای کشورهای لیبی، نیجریه و ایران که میزان تولیدشان تحت تأثیر جنگ و تحریم محدودشده بود، شرایط ویژه‌ای قائل شد.

اما بروز اختلاف در جلسه ۳۰ اکتبر نشان می‌دهد که آن توافق اوپک تا چه حد شکننده است و این سازمان تا اجرای کامل توافق ماه سپتامبر در الجزایز هنوز راه طولانی در پیش دارد.

منابع مطلع در مذاکرات اوپک به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که تهدید اخیر عربستان سعودی حتی تعجب کشورهای عربی خلیج فارس را که از متحدان ریاض هستند برانگیخته است. یکی از این منابع گفت فضای جلسه به حدی خصمانه شد که نمایندگان عربستان سعودی تا مرز ترک مذاکرات پیش رفتند.

از قرار معلوم عربستان سعودی از ایران خواسته سقف تولید خود را در حد ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز متوقف کند، در حالی که ایران در گزارش‌های رسمی اعلام کرده میزان تولیدش در ماه سپتامبر امسال حدود ۳.۸۵ میلیون بشکه بوده و قصد دارد آن را تا میزان ۱۲.۷ درصد از کل تولید اوپک، معادل ۴.۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

استدلال ایران در جلسه اخیر اوپک این بود که عربستان سعودی از سال ۲۰۱۴ تاکنون حداقل یک میلیون بشکه به تولید خود افزوده است و اکنون با وعده کاهش ۴۰۰ هزار بشکه می‌خواهد اعضای دیگر را قانع کند.

در حالی که طبق اطلاعات سازمان اوپک عربستان سعودی درآمد حاصل از فروش نفت خود را افزایش داده است.

اظهار نظر مقام‌های ایرانی پس از جلسه اخیر اوپک در مصاحبه با رسانه‌های داخلی نیز نشان‌دهنده افزایش تنش است. آنها گفته‌اند که در جلسات بعدی اوپک بر افزایش تولید تا سقف سهمیه این کشور در سبد اوپک تآکید خواهند کرد و در حال حاضر میزان تولید نفت ایران به ۴ میلیون بشکه در روز نزدیک می‌شود.

خبرگزاری رویترز در پایان این گزارش اختصاصی می‌نویسد با وجود این تنش‌ها بین ایران و عربستان سعودی، دبیرکل اوپک اعلام کرد که به رسيدن به توافق امیدوار است.

یک مقام مطلع از مذاکرات هفته گذشته نیز گفته است که «با توجه به اینکه فضای عمومی مذاکرات هنوز مثبت است، می‌توان امیدوار بود تا ماه نوامبر در این زمینه به توافق رسید»

XS
SM
MD
LG