لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۸

«اعتصاب غذای خشک فعال کارگری در زندان اوین»


رضا شهابی، عضو هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه

گزارش ها از تهران حاکيست که رضا شهابی، عضو هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، از روز شنبه در زندان اوين دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

اين فعال کارگری در تير ماه سال جاری توسط ماموران امنيتی بازداشت شد و تاکنون به طور رسمی دليل بازداشت او اعلام نشده است.

حسن شهابی، برادر رضا شهابی، در مورد وضعيت او به « راديو فردا» می گويد:
برای پيگيری وضعيت رضا شهابی، تاکنون به دادسرای اوين و دادسرای معلم مراجعه کرده ايم. در دادسرای اوين به ما گفتند که پرونده او در دادسرای معلم است ، به آنجا که رفتيم به ما گفتند که پرونده برادرم اينجا نيامده است.

در پيگيری های ما چيزی به ما گفته نشده است، مثلا حتی گفته نشده است که نام بازپرسش چيست.

الآن بيشتر از شش ماه هست که او زندانی است و از روز شنبه هم در اعتراض به مشخص نبودن وضعيتش دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

قرار بود آقای شهابی در آبان ماه به قيد وثيقه ۶۰ ميليون تومانی آزاد شود و حتی اين مبلغ هم آماده شده بود، اما آزادی او صورت نگرفت. چرا؟

بله، ۶۰ ميليون تومان وثيقه را آماده کرده بوديم و پرداخت هم کرديم. قرار بود که همان شب آزاد شود و ما هم تا ساعت يک نيمه شب در مقابل زندان اوين منتظر او مانديم، اما ايشان آزاد نشد.

فردای آن روز هم که به زندان اوين مراجعه کرديم، گفتند که بنا به دلايلی فعلا آزاد نمی شود، اما علت يا دلايلش را به ما نگفتند.

مشخص هست که اتهام های آقای شهابی چه هست که تاکنون هم آزاد نشد است؟

به ما جواب نمی دهند. چند بار پرسيديم که جرمش چه هست، اما چيزی نگفتند. آقای شهابی فعال کارگری است و در سنديکای کارگری فعاليت می کند. اگر مطالبه حق و حقوق جرم است، به ما بگويند و اعلام کنند که اين کار جرم است. بگويند که حمايت از کارگر جرم است.

شما چه خواسته ای از مسئولان داريد؟

ابتدا بگويم که وضعيت برادرم در زندان خوب نيست. ضمن آنکه مسايل بهداشتی هم در زندان رعايت نمی شود. برای مثال، او دچار عفونت لثه شده است، اما در زندان به اين موضوع رسيدگی نمی کنند. علاوه بر اين، او از ناحيه کتف مشکل دارد.

خواسته ما اين است که حداقل برادرم را در زندان مداوا کنند، اما از اين موضوع خبری نيست.

در اين شش ماه، هر وقت که به ملاقاتش رفته ايم، ديده ايم که افسرده تر و مريض تر شده است.

فردا هم اگر آزادش کنند، بايد به دنبال دکتر و دوا برای درمان او باشيم.

نمی دانم که بايد به کجا برويم و دادمان را به چه کسی برسانيم؟ به چه کسی بايد حرف مان را بزنيم و بگوييم که رضا شهابی يک کارگر است، چرا بايد زندانی باشد؟ مقامات محترم، رياست محترم قوه قضاييه، رياست محترم جمهوری، در کجای قانون آمده است که يک فعال کارگری در زندان باشد؟ يعنی اينقدر از کارگر می ترسند؟

XS
SM
MD
LG