لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۳۴

«بازداشت تعدادی» از اعضای سندیکای کارگران فلزکار مکانیک در غرب تهران


عکس: آرشیو
همزمان با آزادی فعالان کارگر بازداشت شده در روز جهانی کارگر،‌ دو فعال کارگری به رادیو فردا گفتند که تعدادی از اعضای سندیکای کارگران فلزکار مکانیک توسط ماموران امنیتی در برغان در غرب تهران بازداشت شده اند.

به گفته این فعالان کارگری، تعداد بازداشت شدگان دقیقا مشخص نیست اما مازیار گیلانی نژاد، یکی از اعضای سندیکای کارگران فلزکار مکانیک،‌ در میان بازداشت شدگان بوده است.

بر اساس این گزارش،‌ فعالان کارگری در جریان برپایی مراسمی خانوادگی به مناسبت روز جهانی کارگر بازداشت شده اند.

این بازداشت ها یک روز پس از آزادی فعالان کارگر بازداشتی در روز جهانی کارگر،‌ ۱۱ اردیبهشت، صورت گرفته است.

در این ارتباط، به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران،‌ پروین محمدی و شاپور احسانی راد، دو عضو هیات مدیره این تشکل، که روز پنجشنبه در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بازداشت شده بودند، آزاد شده اند.

این دو فعال کارگری در تجمعی که قرار بود به مناسبت روز جهانی کارگر، اول ماه مه،‌ در تهران برگزار شود بازداشت شدند. به گفته اتحادیه آزاد کارگران ایران، قرار بود در این تجمع به سیاست های اقتصادی دولت حسن روحانی،‌از جمله حداقل حقوق ماهانه ۶۰۹ هزار تومان برای کارگران، اعتراض شود.

فراخوان این تجمع از سوی خانم محمدی و آقای احسانی راد و چهار عضو دیگر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران صادر شده بود.

دو تن از این اعضا،‌ یعنی جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی،‌ روز قبل از این تجمع،‌ یعنی روز چهارشنبه در منزل خود در تهران بازداشت شده بودند.

بر اساس این گزارش، تاکنون آقایان عظیم زاده و محمدی، آزاد نشده اند.

۲۳ عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه نیز که روز پنجشنبه در پایانه آزادی تهران بازداشت شده بودند،‌ پس از چند ساعت از زندان اوین آزاد شدند.

پيشتر شاهدان عينی به راديو فردا گفته بودند که حداقل ۲۳ تن در پايانه آزادی تهران توسط نيروهای امنيتی و لباس شخصی بازداشت شدند. بازداشت شدگان درصدد برگزاری روز جهانی کارگر بودند.

از جمله فعالان کارگر بازداشت شده،‌ ابراهيم مددی، حسن سعيدی، مرتضی کمساری، وحيد فريدونی، محسن حسينی تبار، رضا نعمتی پور، ناصر محرم زاده، رسول طالب مقدم، علی پور کريمی، کيومرث الفتی، اکبر نظری و عليرضا قاسمی بودند.

اين بازداشت‌ها در شرايطی صورت گرفتند که ماده ۲۰ اعلاميه جهانی حقوق بشر می‌گويد:‌ هر انسانی محق به آزادی گردهمايی و تشکيل انجمن‌های مسالمت آميز است.

اصل ۲۷ قانون اساسی ایران نيز تاکيد می‌کند تشکيل اجتماعات و راه‏پيمايی‏‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است.‏‏

تاکنون مقام های جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اخبار و گزارش های ربوط به این بازداشت ها واکنشی از خود نشان نداده اند.

در همین حال،‌ کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری گزارش داد که مراسم روز جهانی کارگر در شهرهای سنندج،‌ بانه و پاوه برگزار شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG