لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۹

نتانیاهو: اسرائیل با حضور و نفوذ دائمی ایران در سوریه مخالف است


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه ۱۵ اسفند، با اعلام اینکه در روزهای آینده به مسکو می رود، ‌گفت که در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، او را از «موضع قاطع و صریح» اسرائیل در مخالفت با «حضور و نفوذ دائمی» نیروهای نظامی ایرانی در سوریه آگاه خواهد کرد.

به گزارش رسانه های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو با اعلام این موضوع در نشست دولت این کشور در اورشلیم – بیت المقدس- افزود که روز نهم مارس، ۱۹ اسفند، به مسکو می رود.

او اضافه کرد: می خواهد با پوتین به «یک توافق برسد که بر اساس آن، و یا بدون آن، از حضور و نفوذ دائمی نیروهای ایرانی در سوریه جلوگیری شود.»

ایران همراه با روسیه از حامیان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، به شمار می روند. حمایت های این دو کشور از حکومت اسد با انتقاد شماری از کشورهای منطقه و نیز غرب همراه بوده است. با این همه،‌ تهران می گوید تنها «مستشاران نظامی» به سوریه اعزام کرده است.

تاکنون بیش از یک هزار تن از این «مستشاران» در سوریه کشته شده اند. حکومت ایران از این کشته شدگان با عنوان «مدافعان حرم» ‌نام می برد.

به گفته بنیامین نتانیاهو، تلاش ایران برای «تثبیت» حضورش در سوریه، «از طریق زمینی و نیز دریایی» در جریان بوده است.

نخست وزیر اسرائیل بااشاره به اینکه «رژیم ایران می خوهد جبهه دیگری در مرزهای شمالی در برابر ما داشته باشد» ‌افزود:«من مخالفت قاطع و بی پرده خود را در این زمینه به اطلاع آقای پوتین می رسانم.»

اشاره آقای نتانیاهو به مرزهای شمالی، ‌مرز اسرائیل با لبنان بود.

اسرائیل بارها ایران را متهم به ارسال کمک های مالی و نظامی از جمله راکت به حزب الله لبنان کرده است.

پیش از این، رسانه‌های عربی و اسرائیلی روز اول اسفند گزارش دادند که کشورهای عربی به تازگی حزب الله لبنان را از «هشدار» اسرائیل مطلع کرده اند که اگر این گروه هم پیمان با ایران به اسرائیل حمله کند، واکنش این کشور «کوبنده» خواهد بود.

این «هشدار» ظاهراً در پی سخنان روزهای گذشته سران حزب‌الله داده شد.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، روز ۲۸ بهمن تهدید کرده بود که حزب‌الله قدرت هدف قرار دادن «کوره هسته‌ای دیمونای اسرائیل» را دارد.

به گزارش روزنامه «جروزالم پست»، نخست وزیر اسرائیل همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: یک «تفاهم مشخص» باید از برخورد احتمالی میان نیروهای اسرائیل و روسیه در ارتباط با سوریه جلوگیری کند.

سفر بنیامین نتانیاهو به مسکو، چهارمین دیدار وی از مسکو از سپتامبر ۲۰۱۵، شهریور ۱۳۹۴، تاکنون است. علاوه بر این،‌ رسانه های اسرائیل، پیشتر از تماس های تلفنی بین او و ولادیمیر پوتین برای «هماهنگی در مورد سوریه» خبر داده بودند.

حضور نظامی روسیه در راستای کمک به بقای حکومت بشار اسد در سوریه از سپتامبر ۲۰۱۵، شهریور ۱۳۹۴، جدی تر شد.

همچنین به گزارش رسانه های اسرائیل، بلندپایگان نظامی این کشور و روسیه در مورد «هماهنگی های نظامی» (حول اقدامات اسرائیل در سوریه) دیدارهای کاری انجام داده بودند.

از آغاز حضور شبه نظامیان حزب الله لبنان در سوریه و آنچه که ایران «حضور مستشاری» در سوریه می نامد، چند حمله هوایی صورت گرفته در نقاط مختلف سوریه به اسرائیل نسبت داده شده است.

اما پس از حضور نظامی روسیه در سوریه نیز چند حمله هوایی دیگر به اسرائیل منتسب شد، که مقامات اسرائیلی به صورت تلویحی به برخی از آنها اشاره کرده اند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، پس از حمله نوامبر سال گذشته میلادی، آبان امسال، به فرودگاه دمشق، گفته بود: «ما برای دفاع از امنیت مردم و حاکمیت خود اقدام می کنیم تا از انتقال جنگ افزار پیشرفته، تجهیزات نظامی و سلاح کشتار همگانی از سوریه برای حزب الله جلوگیری کنیم.»

حملات اسرائیل انتقاد شدید حکومت سوریه را به همراه داشته است.

به گزارش جروزالم پست، بنیامین نتانیاهو در دیدار ماه گذشته خود با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در کاخ سفید نیز «منافع اسرائیل» در ارتباط با سوریه را نیز با او در میان گذاشته بود.

سخنان آقای نتانیاهو در مورد سفر روزهای آینده اش به مسکو در روزی بیان شد که روزنامه عربی «الحیات» در لندن به نقل از میخائیل بوگدانوف، نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، نوشت: «پیش از دستیابی به توافق نهایی در مورد سوریه، جایی برای گفت و گو در مورد خروج نیروهای ایرانی از سوریه وجود ندارد.»

او به الحیات گفت: «حکومت قانونی جدیدی که در سوریه بروی کار آید، این حق را دارد که خروج همه نیروهای خارجی را از سوریه درخواست کند.»

آقای بوگدانوف پیشتر گفته بود: روسیه نیازهای امنیتی اسرائیل در قبال سوریه را درک می کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG