لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۵۰

افزایش ۳۷۰ هزار بشکه ای تولید نفت اوپک


اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت،اوپک، تولید روزانه نفت خود در ماه نوامبر سال جاری را حدود ۳۷۰ هزار بشکه افزایش داده و به رقم ۳۴ میلیون و ۱۹۰ هزار بشکه رسانده اند.

خبرگزاری رویترز، روز سه شنبه ۱۶ آذر ماه، با اعلام این خبر با استناد به داده های کشتی رانی و منابع صنعتی نوشت که تولید نفت دو عضو اوپک؛ لیبی و نیجریه، که از طرح کاهش تولید نفت معاف شده بودند، طی ماه گذشته افزایش یافته است.

اعضای اوپک روز ۳۰ نوامبر به توافق رسیدند که تولید نفت خود را نسبت به ماه اکتبر حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند و به رقم ۳۲.۵ میلیون بشکه در روز برسانند.

بر اساس این گزارش، هر عضو اوپک ملزم شد که تولید خود را ۴.۵ درصد افزایش دهد. رویترز نوشت: با توجه به اینکه اعضای اوپک و غیر اوپک قرار است روز ۱۰ دسامبر (شنبه آینده) اجلاسی تشکیل دهند، اوپک از کشورهای غیرعضو انتظار دارد روزانه ۶۰۰ هزار بشکه از تولید خود بکاهند.

روسیه که یکی از کشورهای غیر عضو اوپک است، می گوید نیمی از این میزان را متقبل می شود، اما نمی خواهد مانند اوپک از ماه ژانویه این کاهش را اعمال کند، بلکه کاهش ۳۰۰ هزار بشکه ای تولید خود را از ماه مارس آغاز خواهد کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، در مورد ایران که بخاطر تحریم ها، تولید خود را به شدت کاهش داده بود، اعضای اوپک راضی شدند که بالاترین رقم تولید نفت ایران در ۱۶ سال گذشته معیار گرفته شود و با کسر ۴.۵ درصد از این رقم، تولید نفت ایران از ژانویه سال آینده حدود ۳ میلیون و ۷۹۷ هزار بشکه خواهد بود.

تولید نفت ایران در ماه اکتبر بنا به ارزیابی خود اوپک، پایین تر از ۳.۷ میلیون بشکه در روز بوده است. بدین ترتیب ایران می تواند در سال آینده نه تنها تولید خود را کاهش ندهد، بلکه روزانه ۹۰ هزار بشکه نیز افزایش دهد.

در این میان، اندونزی که اخیرا دوباره به عضویت اوپک درآمده بود، از پیوست به طرح کاهش تولید نفت اوپک حمایت نکرد و در نهایت، در روز ۳۰ نوامبر عضویت خود در این سازمان را به حالت تعلیق درآورد. این کشور خود وارد کننده خالص نفت است.

رویترز نوشت: بدون محاسبه تولید کشور گابون و اندونزی که ژوئیه سال گذشته میلادی، عضو اوپک شدند، تولید این سازمان در ماه گذشته روزانه ۳۳ میلیون و ۲۳۰ هزار بشکه در روز بوده که از ۱۹۷۹ (همزمان با انقلاب بهمن سال ۱۳۵۷ ایران) بی سابقه بوده است. تولید نفت ایران در ماه گذشته ۴۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

در این میان، به نوشته رویترز، دو عضو دیگر اوپک، لیبی و نیجریه، که در سال های گذشته به دلیل جنگ داخلی تولید خود را کاهش داده اند، از طرح کاهش تولید معاف شده اند. به گزارش این خبرگزاری، تولید هر دو کشور طی ماه گذشته افزایش یافته است.

تولید لیبی و نیجریه، در مجموع، طی سال های گذشته بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و آنها با بهتر شدن اوضاع داخلی شان، از پتانسیل افزایش تولید چشمگیر نفت برخوردارند؛ موضوعی که اخیرا خبرگزاری بلومبرگ از آن به عنوان «بزرگترین تهدید توافق کاهش تولید نفت اوپک» عنوان کرد.

با احتساب سطح تولید اوپک در ماه گذشته، اعضای این سازمان حداقل باید تولید خود را در ماه آینده یک میلیون و ۶۹۰ هزار بشکه کاهش دهند تا به سطح توافق شده ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برسد.

XS
SM
MD
LG