لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۱

ارتش سوریه خواستار خروج غیرنظامیان و شورشیان از شرق حلب شد


به گفته سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ، هنوز هزاران تن منتظر فراهم شدن امکانات برای ترک حلب هستند. 

ارتش سوریه روز سه شنبه سی ام آذر همزمان با آماده کردن خود برای به دست گرفتن کنترل کامل شهر حلب، از باقیمانده شورشیان و غیرنظامیان خواست بخش های محاصره شده در شرق این شهر را تخلیه کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تخلیه بخش های تحت کنترل شورشیان در شهر حلب لحظه ای «تعیین کننده» در جنگ داخلی شش ساله سوریه به شمار می رود که تاکنون بیش از ۳۱۰ هزار کشته به جا گذاشته و بحران بشری و مهاجرت گسترده ای را به وجود آورده است.

به دنبال اقدامات دیپلماتیک گسترده در روزهای اخیر، دولت های ایران و روسیه، حامیان اصلی حکومت بشار اسد، و از سوی دیگر، دولت ترکیه روز سه شنبه در نشست سه جانبه مسکو برای میانجیگری و تضمین مذاکرات صلح در سوریه به توافق رسیدند.

مقامات آمریکایی در روزهای اخیر حکومت اسد، ایران و روسیه را مسئول کشتار غیرنظامیان در حلب خواندند.

به گفته کمیته بین المللی صلیب سرخ که بر عملیات تخلیه شرق حلب نظارت دارد از زمان شروع این عملیات در هفته گذشته حداقل ۲۵ هزار تن این مناطق را ترک کرده اند. اما مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز سه شنبه گفت که ۳۷ هزار تن از این شهر تخلیه شده اند.

در این میان، به گفته سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ، هنوز هزاران تن منتظر فراهم شدن امکانات برای ترک حلب هستند.

او افزود: «همزمان حدود ۷۵۰ تن از ساکنان دو روستای شیعه نشین کفریا و فوا، واقع در شمال غرب سوریه که در محاصره شورشیان هستند، تخلیه شده اند.»

تخلیه همزمان شیعیان تحت محاصره در این دو روستا، بخشی از توافق طرفین برای تخلیه شرق حلب بود.

هزاران تن از مردم از جمله زنان و کودکان در روزهای اخیر سوار بر اتوبوس شرق حلب را ترک کرده اند.

کارکنان نهادهای امداد و کمک رسانی می گویند اکثر غیرنظامیان به شدت گرسنه و ضعیفند و پس از آمدن به درمانگاه برای انجام آزمایش پزشکی خواستار دریافت غذا، آب و یا پتو هستند و یا اینکه در مورد امکان استفاده از اینترنت برای تماس با اقوام و خانواده خود سئوال می کنند.

شهر حلب، زمانی مرکز تجاری و صنعتی سوریه بود ولی از سال ۲۰۱۲ میلادی و به دنبال آغاز جنگ داخلی، به دو منطقه تحت کنترل نیروهای دولتی و مخالفان مسلح تقسیم شد. نیروهای دولتی در غرب و مخالفان در شرق حلب مستقر بودند.

جنگ داخلی طولانی سوریه از سپتامبر سال گذشته و شروع حملات هوایی روسیه وارد مرحله جدیدی شد. تمامی اقدامات دیپلماتیک در سال های اخیر برای پایان دادن به جنگ شکست خورده است. در یک مورد استثنایی، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۹ آذر قطعنامه پیشنهادی فرانسه برای نظارت بر تخلیه شهر حلب را پس از کسب توافق روسیه تصویب کرد.

استفان د میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در بحران سوریه، نیز اظهار امیدواری کرد که دور جدیدی از مذاکرات صلح احتمالا در ماه فوریه آغاز خواهد شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG