لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۷

انتقاد از حمله هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا به جنوب سوریه


مسکو و دمشق روز جمعه، ۲۹ اردیبهشت، از حمله هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا به جنوب سوریه که روز پنج‌شنبه اتفاق افتاد انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری های روسی، گنادی گاتیلوف،‌ معاون وزیر خارجه روسیه، در شهر ژنو سوئیس گفت که حمله هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا به شبه نظامیان تحت حمایت دولت سوریه به غیرنظامیان آسیب زده است.

آقای گاتیلوف این موضوع را غیر قابل قبول دانسته و گفت که حمله روز پنج‌شنبه، حق حاکمیت سوریه را نقض کرده و به تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران سوریه کمک نمی کند.

سخنان معاون وزیر خارجه روسیه در شرایطی ابراز شد که به گزارش خبرگزاری فرانسه، ‌یک منبع ارتش سوریه روز جمعه به رسانه های دولتی این کشور گفت که ائتلاف به رهبری آمریکا به یکی از مواضع ارتش سوریه حمله کردند.

وی این حمله را «بی‌شرمانه» توصیف کرده و افزود که این حمله برخلاف «ادعای مربوط به مبارزه با تروریسم» است.

رویترز هم به نقل از یک منبع ارتش سوریه نوشت که حمله ائتلاف،‌ یکی از نقاط نظامی سوریه را هدف قرار داد.

وی بدون توضیح بیشتر در این مورد گفت که در پی این حمله تعدادی کشته شدند و خساراتی به بار آمد.

این منبع ارتش سوریه همچنین گفت که این حمله،‌ تلاش های ارتش و متحدانش برای جنگ با گروه حکومت اسلامی (داعش) را مختل کرد.

پیش از این، یک مقام شورشیان مورد حمایت آمریکا در سوریه گفته بود که جنگنده‌های ائتلاف به رهبری ایالات متحده، یک کاروان ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را هدف قرار دادند.

این کاروان در حال حرکت به سمت پایگاه «التنف» در جنوب سوریه بود که محل استقرار نیروهای ویژه آمریکاست.

مزاحم السلوم، از گروه مغاوير الثورة، به خبرگزاری رویترز گفت: جنگنده‌های ائتلاف زمانی به کاروان حمله کردند که نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در ۲۷ کیلومتری این پایگاه نظامی با نیروهای مخالف بشار اسد درگیر شدند.

منابع اطلاعاتی غربی به رویترز گفتند که واحدهای ویژه آمریکا و بریتانیا، پایگاه «التنف» را گسترش داده‌اند تا شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی را از استان شرقی دیرالزور بیرون کنند. این استان هم مرز عراق است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG