لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۲

انتقاد ترامپ از موضع «بسیار ضعیف» دادستان کل آمریکا در قبال «جرایم کلینتون»


جف سشنز (راست) دادستان کل آمریکا و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا.

رییس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه سوم مرداد با انتقاد از جف سشنز،‌ دادستان کل این کشور، گفت که وی در مورد «جرایم هیلاری کلینتون»، نامزد دمکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری پارسال موضع «بسیار ضعیفی» داشته است.

دونالد ترامپ با اعلام این موضوع در صفحه توئیتر خود به استفاده هیلاری کلینتون از سرور شخصی، هک شدن ای‌میل‌های حزب دمکرات و درز اطلاعات اشاره کرد.

توئیت رییس‌جمهوری آمریکا پس از آن انتشار یافت که روزنامه «واشینگتن‌پست» به نقل از منابعی که نام‌شان را فاش نکرد، نوشت: آقای ترامپ و مشاورانش درباره برکناری جف سشنز مشورت کرده‌اند.

سشنز که از نخستین حامیان دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتی بود گفته است که شغل خود را دوست دارد و تا هر زمان که مناسب بداند به کارش ادامه می‌دهد.

دونالد ترامپ روز دوم مرداد خواستار آن شده بود که دادستان کل آمریکا درباره استفاده هیلاری کلینتون از سرور شخصی برای ارسال ای‌میل‌های خود در زمانی که وزیر امور خارجه بود،‌ تحقیق کند.

اختلافات رییس‌جمهوری و دادستان کل آمریکا تازگی ندارد. از جمله دونالد ترامپ ۲۸ تیرماه در مصاحبه با روزنامه نیویورک‌تایمز با انتقاد از جف سشنز گفته بود که وی نباید از تحقیقات درباره روسیه کناره‌گیری می‌کرد.

آقای ترامپ در بخشی از این مصاحبه گفت: «سشنز هیچگاه نمی‌بایست از این تحقیقات کناره‌گيری می‌کرد. و اگر قرار بود چنین کاری بکند باید قبل از آنکه من منصوبش کنم این نکته را به من می‌گفت و من یک نفر دیگر را انتخاب می‌کردم».

جف سشنز پس از آنکه معلوم شد ملاقات خود با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشینگتن،‌ در دوران کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ را برملا نکرده است از تحقیقات مربوط به مناسبات کارزار ترامپ با دولت روسیه کناره‌گیری کرد. او این تصمیم را بدون مشورت با دونالد ترامپ گرفت و راه را برای انتصاب یک مشاور ویژه، رابرت مالر، هموار کرد.

تحقیقات رابرت مالر، مشاور ویژه و تحقیقات جداگانه‌ای که همزمان در کنگره آمریکا در جریان است بر ریاست‌جمهوری آقای ترامپ تاثیر زیادی گذاشته و تاکنون پای تعداد زیادی از نزدیکان وی از جمله دونالد ترامپ جونیور، پسرش و جارد کوشنر، دامادش را به این ماجرا کشانده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG