لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۵

آمریکا تحریم نفتی ونزوئلا را بررسی می کند


نیروهای ضد شورش ونزوئلا در حال حمله به مخالفان هستند.

بعد از اوج گرفتن تظاهرات مخالفان دولت ونزوئلا که منجر به کشته شدن ۶۰ شهروند این کشور شده است، آمریکا موضوع تحریم نفتی دولت چپ گرای نیکولاس مادورو را بررسی می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت آمریکا در نظر دارد شرکت ملی نفت ونزوئلا را تحریم کند.

بر اساس این گزارش که روز یکشنبه ۱۴ خرداد منتشر شد، ضربه آمریکا به قلب اقتصاد ونزوئلا، یعنی حوزه نفت که ۹۵ درصد از صادرات این کشور را تشکیل می دهد در میانه برخورد خشونت بار دولت با مخالفان است که به وضعیت اقتصادی ونزوئلا اعتراض دارند. این کشور آمریکای جنوبی در حال حاضر با نرخ تورم بسیار بالا و کمبود مواد خوراکی و مصرفی مواجه است.

رویترز با استناد به گفته های چند مقام دولتی آمریکا نوشت که موضوع تحریم ها تحت بررسی است و تصمیم قاطعی گرفته نشده است، چرا که تحریم نفتی می تواند وضعیت بحرانی اقتصاد این کشور را به فاجعه تبدیل کند.

پیش از این، مخالفان مادورو، جامعه جهانی را به تحریم دولت او دعوت کرده بودند.

مقامات آمریکا که خواستند نام شان افشا نشود،‌ به رویترز گفتند که تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا، بخشی از بسته تحریمی گسترده علیه کاراکاس است که برای اولین بار بخش صنعتی ونزوئلا را هدف قرار می دهد، اما در رابطه با تحریم ها، فعلا کاخ سفید با احتیاط عمل می کند چرا که هم اکنون نیز میلیون ها شهروند ونزوئلایی با کمبود غذا و فقر شدید دست به گریبان هستند.

بر ااساس این گزارش، طی دو ماه گذشته دولت اعتراضات خیابانی را به شدت سرکوب کرده است که در جریان آن ۶۰ تن کشته شده اند.

مقام های آمریکایی به رویترز گفتند که گزینه دیگر واشینگتن، خودداری از خرید نفت ونزوئلا است. این کشور عضو اوپک بعد از کانادا و عربستان سعودی، سومین صادرکننده بزرگ نفت به آمریکا است و در ماه مارس سال جاری، ۸ درصد از کل نفت وارداتی آمریکا از ونزوئلا وارد شد.

به نوشته رویترز، بعد از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، آمریکا چند مقام ارشد دولتی و قضایی ونزوئلا را به لیست سیاه خود افزوده و تحریم کرده است، اما تحریم اقتصادی علیه این کشور اعمال نکرده است، چرا که این تحریم ها فشار اقتصادی بر مردم فقیر این کشور آمریکای جنوبی را بیشتر خواهد کرد.

آمریکا قبلا نیز تحریم های اقتصادی نفتی علیه روسیه به خاطر ضمیمه کردن کریمه و همچنین علیه ایران به خاطر برنامه هسته ای اش اعمال کرده بود.

یک مقام آمریکایی به رویترز گفت که سبک ترین تحریم، می تواند اعمال محدودیت بر شرکت نفت ونزوئلا برای عقد قرارداد با شرکتهای آمریکایی باشد.

این خبرگزاری اشاره کرد که مقام های دولت ونزوئلا و شرکت ملی نفت این کشور از گفت و گو درباره تحریم های جدید آمریکا امتناع کرده اند. اما دولت سوسیالیستی ونزوئلا تا کنون بارها آمریکا را پشت اعتراض های موجود در این کشور معرفی و متهم کرده است که می خواهد دولت را سرنگون

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG