لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۲۳

مرگ ۱۱۲ ایرانی در موج اول گسترش آنفلوآنزای خوکی


رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران خبر داد که در سه ماه گذشته ۱۱۲ نفر به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا فوت شده‌اند و در هزار و ۱۹۰ نفر دیگر نیز این بیماری «به طور قطعی» تشخیص داده شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایسنا و مهر، محمدمهدی گویا، روز دوشنبه هفتم دی، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت که این بیماری در بعضی از استان‌های ایران « فروکش کرده» اما برخی استان‌ها همچنان با آن «درگیر هستند».

آقای گویا در سخنان خود اشاره نکرد که این ۱۱۲ نفر در کدام یک از استان‌های ایران ساکن بوده‌اند.

او با اشاره به «موج‌های سه‌گانه» آنفلوآنزا گفت که ایران در حال حاضر «درگیر» موج اول است که از دو موج دیگر «سنگین‌تر است» و در موج‌های دوم و سوم این بیماری «فروکش» می‌کند.

به گفته آقای گویا، بیشتر افرادی که پس از ابتلا به آنفلوآنزا فوت شده‌اند، بیماری‌های «زمینه‌ای» مانند بیماری‌های قلبی یا ریوی داشته‌اند.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت اضافه کرد: «کسانی که سیستم دفاعی بدنی ضعیف‌تری نسبت به بقیه دارند، اگر به هر دلیلی آسیب دیده باشند، شانس ابتلا به انواع شدید آنفلوآنزا و همچنین مرگ و میر در آن‌ها بیشتر است».

از مهر ماه گزارش‌هایی درباره ابتلای تعدادی از ساکنان استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان به آنفلوآنزای خوکی منتشر شد و بر اساس گزارش‌ها حداقل ۴۶ نفر در این استان‌ها به دلیل این بیماری فوت شده‌اند که از آمار فوت‌شدگان استان‌های دیگر بالاتر است.

در همین حال در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی نیز درباره مرگ افراد در استان‌های مازندران فارس، بوشهر، همدان، البرز، خوزستان، گلستان و آذربایجان شرقی به دلیل ابتلا به این ویروس منتشر شده است.

به گفته مقام‌های وزارت بهداشت، ایران «امسال ویروس اچ۱ان۱ یا ویروس آنفلوآنزای خوکی» در ایران شایع شده که «شدت بیماری‌زایی آن بیشتر از دیگر ویروس‌هایی است که منجر به آنفلوآنزای فصلی می‌شود».

آنفلوآنزای خوکی، بیماری حاد تنفسی‌ است که در خوک‌ها مشاهده شده و به انسان، و نیز از انسان به انسان سرایت پیدا می‌کند. علائم اولیه بیماری، شدید‌تر از سرماخوردگی معمولی‌ است، و در میان کودکان اسهال و استفراغ نیز دیده می‌شود.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG