لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۲۳
۲۸ مرداد ۱۳۳۲، یکی از نقاط عطف سرنوشت قرن بیستمی ایرانیان، از جمله رویدادهایی است که گویی تأثیرشان برای همیشه در زندگی ملتی باقی خواهد ماند.
۶۰ سال بعد از آنچه در این روز رخ داد، هنوز گروهی از ایرانیان با این رویداد تصفیه حساب نکرده‌اند و آن را به تاریخ وانگذاشته‌اند. به ویژه دولتمردان امروز ایران که به رغم داشتن ریشه‌های مشترک با اسلامگرایان مخالف محمد مصدق و همسو با کودتا، کماکان در میانه مجادلات پایان‌ناپذیر با ایالات متحده ناخنکی به ۲۸ مرداد و «کودتای ننگین سیا» می‌زنند.
«کودتای ننگین» یا «رستاخیز ملی»؛ تنها راه به صلح رسیدن با آنچه در این روز رخ داد، واکاوی هزارباره آن و تلاش برای کشف بی‌طرفانه حقیقت است. رادیو فردا به مناسبت شصتمین سال سقوط دولت مصدق، در یک مجموعه برنامه کوتاه رادیویی، در پنج قسمت، نگاهی خواهد داشت به زمینه‌های وقوع حوادث مرداد ۳۲ و پایان کار یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران تاریخ معاصر ایران.
در بخش سوم از این برنامه‌ها، به این موضوع پرداخته‌ایم که آمریکا اساساً چه منعفتی در سرنگونی مصدق داشت، اختلافات مصدق با کاشانی و بقایی، و در نهایت انحلال چطور رقم خود و همچنین چه شد که آمریکا با بریتانیا برای برکناری مصدق هم‌داستان شد.

همراه شدن فضل‌الله زاهدی با طرح برکناری مصدق و اینکه طرح اولیه برکناری چه بود و چطور به یک کودتای نظامی تغییر کرد، از جمله موضوعات مورد بررسی در سومین قسمت از ویژه برنامه رادیو فردا برای بررسی رویدادهای ۲۸ مرداد هستند. این برنامه را می‌توانید اینجا بشنوید:
 • 16x9 Image

  کیوان حسینی

  کیوان حسینی، از دبیران و روزنامه‌نگاران رادیو فرداست. او تهیه‌کننده سری مستندهای رادیویی گوناگونی است؛ از آن جمله برنامه‌های «سقوط» (بررسی رویدادهای ۲۸ مرداد ۳۲)، «فرقه» (بررسی وقایع مرتبط با حکومت خودمختار فرقه دموکرات آذربایجان)، «جنگ اول» (بررسی رویدادهای جنگ‌ جهانی اول و تاثیرش بر ایران) و «رژه مرگ» (بررسی کشتار ارامنه در سال‌های جنگ جهانی اول).

  کیوان حسینی همچنین نویسنده نخستین کتابی است که به نام «سقوط» توسط رادیو فردا منتشر شده است.

  او کارش را در سال ۱۳۷۷ در هفته‌نامه «ایران جوان» آغاز کرده و سابقه فعالیت در نشریات بسیاری را در کارنامه خود دارد. کیوان حسینی همچنین خبرنگار سرویس اجتماعی روزنامه‌های «حیات نو» و «ایران» بوده است.

  او در فاصله سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۷ در رادیو فردا و در فاصله سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی مشغول به کار بود. کیوان حسینی از سال ۱۳۸۹ بار دیگر به رادیو فردا پیوست.

  * کیوان حسینی را می‌توانید در تلگرام در این کانال دنبال کنید:telegram.me/kayvanhosseini1

XS
SM
MD
LG