لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۳۷

توصیه رئیس اتحادیه اروپا به سران گروه هفت: تحریم‌های روسیه حفظ شود


دونالد توسک (راست) در کنار دونالد ترامپ و جاستین ترودو در حاشیه نشست سیسیل

در آستانه نشست سران گروه هفت در سیسیل ایتالیا، دونالد توسک رئیس اتحادیه اروپا از رهبران هفت کشور صنعتی جهان خواست تا تحریم‌ها علیه روسیه در قبال مناقشه اوکراین را حفظ کنند، گرچه آمریکا هنوز «موضعی در این باره ندارد».

رهبران هفت کشور صنعتی جهان نشست دو روزه خود را روز جمعه پنجم خرداد در سیسیل ایتالیا آغاز کردند و بر اساس برنامه اعلام شده، موضوعات امنیتی و سیاست خارجی در دستور کار روز اول این نشست است.

اما در حالی که اتحادیه اروپا و آمریکا در زمان زمامداری باراک اوباما، تحریم‌هایی را در خصوص مناقشه اوکراین و الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه، علیه مسکو اعمال کردند، مشخص نیست دونالد ترامپ که از بهمن ماه گذشته قدرت را در دست گرفت، چه رویکردی در قبال این تحریم‌ها خواهد داشت.

روز جمعه ساعتی پیش از آغاز نشست گروه هفت، دونالد توسک رئیس اتحادیه اروپا که هماهنگ‌کننده سیاست‌های رهبران این اتحادیه است به خبرنگاران مستقر در سیسیل گفت که از زمان نشست پیشین گروه هفت در ژاپن، هیچ نشانه‌ای که تغییر در سیاست تحریمی در قبال روسیه را توجیه کند، مشاهده نشده است.

او افزود که از این رو از رهبران گروه هفت خواهد خواست تا بار دیگر سیاست تحریم علیه روسیه را تأیید کنند.

هفت کشور آمریکا، ایتالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و ژاپن، همراه با اتحادیه اروپا، اعضای گروه هفت را تشکیل می‌دهند. به نسبت ترکیب نشست پیشین این گروه در ژاپن در ماه مه ۲۰۱۶، چهار تن از رهبران از جمله دونالد ترامپ برای نخستین بار در این نشست شرکت می‌کنند.

دونالد توسک که در روزهای اخیر در بروکسل با آقای ترامپ دیدار داشت، در عین حال تأکید کرد گرچه موضع آمریکا و اروپا در قبال روسیه یکسان نیست، اما دو طرف در مورد نگرانی‌ها در مورد بحران اوکراین در یک مسیر قرار دارند.

او در عین حال ابراز امیدواری کرد که گروه هفت، در موضوع مناقشه اوکراین اتحاد خود را به نمایش بگذارد.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود در این زمینه یادآور شده که وزارت خارجه آمریکا در ماه مارس امسال تأکید کرد تحریم‌ها علیه روسیه تا زمانی که کنترل شبه‌جزیره کریمه به اوکراین باز نگردد، باقی خواهد ماند.

با این حال همین خبرگزاری یادآور شده که اظهارات روز پنجشنبه گری کان، مشاور اقتصادی آقای ترامپ، زمینه‌ساز تردید در این مورد است.

آقای کان روز پنجشنبه به خبرنگاران همراه رئیس‌جمهور آمریکا در جریان پرواز به سیسیل گفت که «ما در حال حاضر موضعی در این باره نداریم».

مشاور اقتصادی آقای ترامپ بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت که رئیس‌جمهور آمریکا «گزینه‌های زیادی در دست دارد».

XS
SM
MD
LG