لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۳۸

طرح سناتورهای آمریکا برای نظارت کنگره بر کاهش احتمالی تحریم‌های روسیه


لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه

سناتورهای آمریکا روز چهارشنبه با ارائه طرحی به دنبال آن هستند تا کنگره این کشور اختیار آن را داشته باشد که هرگونه اقدام احتمالی کاخ سفید برای کاهش تحریم‌های روسیه را مورد بازبینی قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه و بن کاردین، سناتور دمکرات این طرح را با عنوان «قانون تسهیل تحریم‌های روسیه در سال ۲۰۱۷» مطرح کرده‌اند و شبیه طرحی است که در سنا برای نظارت بر توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ تصویب شد.

این طرح دولت دونالد ترامپ را موظف می‌کند که مشخصات و توضیحات لازم برای کاهش احتمالی تحریم‌های روسیه را به کنگره ارائه کند و همچنین مسکو در مقابل کاهش تحریم‌ها می‌بایست تضمین دهد که حمایت از اقدامات برای تضعیف دولت اوکراین و حملات سایبری علیه دولت ایالات متحده و مردم آن را متوقف خواهد کرد.

به گزارش رویترز، این طرح به اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا ۱۲۰روز فرصت می‌دهد تا اقدام دولت برای کاهش تحریم‌ها را بررسی کرده و در صورتی که صلاح بداند آن را تایید یا رد کند.

و در صورتی که اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا طی این ۱۲۰ روز رای ندهند اقدام دولت در تسهیل تحریم‌های روسیه قانونی خواهد شد.

گزارش‌ها حاکی است که جان مک کین، از چهره‌های اصلی جمهوریخواه در سنا و مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه از این طرح حمایت می‌کنند.

تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه، هم راستا با اتحادیه اروپا، از زمان تصرف و الحاق شبه جزیره کریمه به این کشور در سال ۲۰۱۴ اتخاذ شد.

در هفته‌های اخیر گزارش‌‌ها وگمانه‌زنی‌هایی در مورد احتمال لغو تحریم‌های روسیه توسط دونالد ترامپ مطرح شد.

آقای ترامپ که بارها از بهبود مناسبات با روسیه دفاع کرده، روز ۱۱ ژانویه در اولين کنفرانس خبری خود پس از پيروزی در انتخابات گفت که «اگر پوتین به ترامپ علاقه‌مند است، من آن را یک امتیاز تلقی می‌کنم و نه یک نقطه ضعف».

رویترز می‌گوید، با این حال مشخص نیست که آیا رهبران جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان از این طرح حمایت خواهند کرد یا نه.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG