لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۵

تفاهم دو شرکت اتریشی و روسی برای توسعه میادین نفتی ایران


مقام‌های گازپروم و او‌ام‌وی در جریان امضای یک تفاهم‌نامه در سال گذشته

شرکت «او ام وی» اتریش روز جمعه ۱۲ خرداد ماه در گزارشی که در سایت رسمی خود منتشر کرد، از امضای تفاهمنامه با شرکت روسی «گازپروم نفت» برای توسعه میادین نفتی ایران خبر داد.

گازپروم نفت، شرکت زیر مجموعه غول گازی روسی، گازپروم، است که تاکنون دو توافقنامه برای مطالعه میادین نفتی چنگوله و چشمه‌خوش با ایران امضا کرده است.

شرکت اتریشی «او ام وی» نیز تاکنون چندین تفاهمنامه برای مطالعه میادین چشمه‌خوش، بلوک زاگرس و میدان نفتی پارسی امضا کرده است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

بر اساس این گزارش، شرکت اتریشی اعلام کرد که در نظر دارد با همکاری شرکت روسی دو بلوک نفتی در ایران را توسعه دهند. این گزارش اشاره‌ای به بلوک‌ها نکرد، اما روبرت لِچنر سخنگوی شرکت او ام وی در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت که تفاهمنامه به صورت کلی امضا شده و درباره پروژه بخصوصی نیست.

او درباره نتیجه مطالعات این شرکت در میادین یاد شده نیز گفت که فعلاً مطالعات ادامه دارد.

خبرگزاری رویترز یادآور شده که شرکت «او ام وی» فعالیت خود در ایران را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرد و مسئول اکتشافات در بلوک مهر در غرب ایران بود. این شرکت در سال ۲۰۰۶ بعد از تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران، این کشور را ترک کرد و بعد از لغو تحریم‌ها در ژانویه سال گذشته، دوباره همکاری با ایران را آغاز کرد.

توافق شرکت روسی و اتریشی درباره میادین نفتی ایران در حالی است که بنا به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، کریل مولودتسوف، معاون وزیر انرژی روسیه نیز روز جمعه اعلام کرد که ایران هم اکنون قراردادهای از نوع «مهندسی، توسعه و تولید» را بر اساس نوع جدید قراردادهای نفتی به شرکت‌های روسی پیشنهاد می‌کند و امیدواریم در سال جاری قراردادها امضا شوند.

روسیه و ایران تاکنون هفت توافقنامه برای مطالعات میادین نفتی امضا کرده‌اند که بیشترین تعداد در میان کشورهای خارجی است.

این میادین شامل چشمه‌خوش با گازپروم نفت، چنگوله، آب تیمور و منصوری با شرکت لوک اویل، میادین آبان و پایدار غرب با زاروبژنفت، همچنین میدان دهلران با شرکت تات نفت می‌شود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز چهارشنبه هفته جاری در گفت‌وگو با نشریه آرگوس اعلام کرد ایران اخیراً دوباره یک توافقنامه اولیه با آنها برای میدان‎های فرزاد بی، پارس شمالی و کیش، با شرکت‌های روسی امضا کرده ‌است. هر سه میدان یاد شده گازی هستند.

ایران و روسیه همچنین روز جمعه قرارداد خرید نفت امضا کردند. بر پایه گزارش خبرگزاری تاس، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گفت که کشورش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت از ایران دریافت خواهد کرد.

به گفته آقای نواک، بعد از تغییراتی در شرایط و قیمت نفت، نهایتاً این قرارداد بعد از دو سال مذاکره به امضا رسیده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG