لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۳

در حالی که روسیه تنها به یک سوم تعهد خود برای کاهش تولید نفت بر اساس توافق با اوپک عمل کرده است، الکساندر نواک وزیر انرژی این کشور می‌گوید هنوز بسیار زود است بگوییم آیا توافق جهانی کاهش تولید نفت در سال جاری تمدید می‌شود یا نه.

آقای نواک در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز گفته است که هنوز زود است در مورد آنچه در ماه‌های آوریل و می مورد بحث قرار می‌گیرد، چیزی بگوییم. اما از نقطه نظر فنی امکان تمدید توافق وجود دارد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و تولیدکنندگان غیر عضو به رهبری روسیه در ماه دسامبر نخستین بار از سال ۲۰۰۱ به توافق رسیدند تولید روزانه نفت را تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه کاهش دهند.

این توفق تا پایان ماه ژوئن معتبر است. ماه گذشته منابع اوپک به رویترز گفتند ممکن است در صورتی که ذخایر جهانی به میزان تعیین‌شده کاهش پیدا نکند، مفاد توافق را از ماه ژوئیه به بعد تمدید کنند یا حتی کاهش بیشتری اعمال کنند.

روسیه متعهد شده است تولیدش را در نیمه نخست امسال روزانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش دهد. تاکنون، کاهش تولید این کشور به ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده و به این ترتیب تنها به یک سوم از تعهد خود به کاهش تولید عمل کرده است.

روز جمعه قیمت نفت در بازار در پی اظهارات نواک که نشان از تعهد ضعیف این کشور به توافق کاهش عرضه است افزایش یافت.

با این حال، به رغم کاهش نسبی ارزش دلار در مقایل دیگر ارزها، نفت شاخص برنت با ۲۱ سنت افزایش بشکه ای ۵۵ دلار و ۲۹ سنت معامله شد.

مقام‌های ۱۳ کشور عضو اوپک شامل خالد الفالح وزیر نفت عربستان گفته‌اند برای ایجاد تعادل در بازار ذخایر جهانی بایستی بیش از این کاهش پیدا کند تا به حدود متوسط پنج سال اخیر برسد.

به گفته الکساندر نواک، هر گونه اقدامی وابسته به میزان ذخایر است و اینکه تولید دیگر کشورها، خصوصاً آمریکا، چین، و نروژ که به این توافق نپیوستند، برعرضه و تقاضای جهانی تأثیرگذار است.

ماه گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی اعلام کرد ذخایر استراتژیک نفت خام، مایعات گازی، و محصولات نفتی در پایان ماه دسامبر به سه میلیارد بشکه کاهش پیدا کرده اما هنوز ۲۸۶ میلیون بشکه بیش از متوسط پنج سال اخیر است.

آقای نواک می‌گوید اگر دیگر کشورهای غیر اوپک به تعهداتشان پایبند نباشند، مسکو بیش از آن چیزی که تعهد کرده تولید نفت را کاهش نخواهد داد.

آذربایجان، بحرین، بولیوی، برونئی، گینه استوایی، قزاقستان، مالزی، مکزیک، عمان، سودان، و سودان جنوبی دیگر کشورهای غیر اوپک در این توافق هستند.

به گفته وزیر انرژی روسیه، تولید روزانه نفت آمریکا امسال ممکن است روزانه بین ۴۰۰ هزار بشکه تا ۵۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کند که بیش از مقدار پیش بینی شده بین ۳۰۰ هزار بشکه تا ۴۰۰ هزار بشکه است.

آقای نواک گفته است اگر توافق کاهش تولید ادامه نیابد تولید نفت روسیه در سال ۲۰۱۷ ممکن است به ۵۴۸ تا ۵۵۱ میلیون تن (روزانه کمی بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز) نسبت به ۵۴۷.۵ میلیون تن در سال گذشته افزایش پیدا کند.

او پیش‌بینی کرده قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۷ بین ۵۵ تا ۶۰ دلار در هر بشکه باشد و نفت شاخص روسیه، اورال، نیز احتمالاً دو تا سه دلار پایین‌تر از آن خواهد بود.

XS
SM
MD
LG