لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۲۰

نمایندگان عضو سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) می‌گویند علیرغم پایبندی عربستان سعودی به کاهش تولید نفت، هدف کاهش تولید این سازمان بطور کامل محقق نشده است.

رویترز روز جمعه ۲۴ دی در گزارشی نوشت، برنامه‌ریزی اوپک برای کاهش تولید روزانه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه و رساندن آن به سقف ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه از ابتدای ژانویه امسال بوده است، اما پایبندی اعضا به این امر هیچ‌گاه ۱۰۰ درصدی نخواهد بود.

اوپک و تولیدکنندگان مستقل در حال کاهش تولید نفت به منظور رفع اشباع بازارجهانی و افزایش قیمت‌ها هستند. قیمت کنونی ۵۶ دلار در هر بشکه نصف سطح قیمت در اواسط سال ۲۰۱۴ است و درآمد صادرکنندگان را کاهش داده است.

در این حال یک منبع در اوپک می‌گوید که بر مبنای تجربیات گذشته، پایبندی ۵۰ تا ۶۰ درصدی اعضا به تعهدات خود به اندازه کافی خوب است.

روز پنج شنبه، عربستان سعودی که بزرگترین تولید کننده اوپک است به همراه کویت اعلام کردند تولیدشان را بیش از مقداری که تعهد کرده بودند کاهش داده‌اند. کویت ریاست کمیته نظارت بر انجام تعهدات کاهش تولید را بر عهده دارد.

رویترز می‌نویسد که اوپک سابقه خوبی در عمل به تعهدات پیشین ندارد. پایبندی در این سازمان اختیاری است زیرا سازوکار مشخصی برای اجرای توافقات وجود ندارد.

اسام المرزوق، وزیر نفت کویت می‌گوید بر مبنای اعلام کشورهای تولید کننده عضو اوپک، سطح پایبندی تا بحال بیش از ۶۰ درصد بوده است.

آخرین بار، اوپک در سال ۲۰۰۹ و در پی توافق سال پیش از آن، تولید خود را کاهش داد. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، میزان کاهش تولید نفت اوپک در ابتدا ۶۰ درصد بود و به مقادیر بالاتر افزایش پیدا کرد.

میزان کاهش در سال ۲۰۰۹ بیش از آن چیزی بود که این سازمان در موارد قبلی سقوط قیمت، مثلا در اواخر دهه ۱۹۹۰، انجام داده بود. آژانس بین‌المللی انرژی متوسط نرخ کاهش تولید اوپک را در طول تاریخ این سازمان ۶۰ درصد اعلام کرده است.

برای نمونه، پایبندی به طرح کاهش سقف تولید مربوط به سال ۲۰۰۹ به حداکثر ۸۰ درصد رسید که برای افزایش نسبی قیمت‌ها موثر بود به طوری که قیمت ۴۶ دلار در هر بشکه در ابتدای سال ۲۰۰۹ را تا ۶۹ دلار در هر بشکه در ماه ژوئن همان سال بالا برد.

این گزارش می‌افزاید که سه ماه پس از آخرین طرح کاهش اوپک، عربستان سعودی و کشورهای تولید کننده نفت در خلیج فارس بالاترین سطح همکاری را نشان داده‌اند. الجزایر نیز تقریبا تعهداتش را در این زمینه بطور کامل انجام داده است. ونزوئلا ۶۹ درصد به تعهداتش پایبند بوده است که این مقدار بیش از میزان پایبندی آنگولا و ایران است که کمتر از نصف مقدار تعهد شده تولیدشان را کاهش داده‌اند.

رویترز با استناد به یک منبع آگاه از گفت‌وگوهای کاهش سقف تولید نفت می‌نویسد که عدم پایبندی ونزوئلا و عراق به کاهش تولید نفت نگران کننده است. عراق، که در ابتدا مخالف پیوستن به طرح کاهش تولید نفت بود، این هفته اعلام کرد که تولید نفت خود را کاهش است. ونزوئلا نیز که از کمبود بودجه رنج می‌برد و تلاش سختی در به سرانجام رساندن این طرح داشت، گفته است که قصد کاهش تولید دارد.

منابع آگاه به رویترز گفته‌اند روسیه نیز در خارج از اوپک در چند روز ابتدای ژانویه تولیدش را ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است که یک سوم رقم تفاهم شده است. این کاهش تا حدودی به علت سرمای فوق‌العاده در سیبری بوده که کار بر روی برخی چاه‌های نفت را متوقف کرده است.

احتمال افزایش تولید نفت در کشورهایی که از کاهش آن معاف شده‌اند، مثل لیبی و نیجریه، می‌تواند هدف کلی کاهش سقف تولید را خدشه‌دار کند. این دو کشور در ماه دسامبر تولیدشان را علیرغم کاهش عرضه اوپک، افزایش دادند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG