لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۸

عارف: انتقاد از فضای امنیتی در دانشگاه‌ها، حرف مشترک تشکل‌های دانشجویی است


رئیس فراکسیون امید مجلس انتقاد از «بازگشت فضای امنیتی به دانشگاه‌ها» را «حرف مشترک» تشکل‌های دانشجویی دانست و از وزیر علوم خواست که مطالبات دانشجویان را «با جدیت بیشتر پیگیری» کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمدرضا عارف روز یکشنبه ۳۰ آبان گفت: «این‌که فضا به سمت امنیتی شدن پیش رفته و وزارت علوم موظف به توجه بیشتر و جدی‌تر به مطالبه‌های دانشجویان است، حرف مشترک تمامی تشکل‌های دانشجویی است».

آقای عارف تأکید کرد که انتظار اعضای فراکسیون امید مجلس از وزیر علوم این است که مطالبه‌های «به‌حق دانشجویان را با جدیت بیشتر پیگیری کند».

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در ایام تبلیغات انتخاباتی و نیز دوره ریاست جمهوری خود بارها با اعلام حمایت از فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی دانشجویان وعده داده که دولتش تلاش خواهد کرد تا دانشگاه از «فضای امنیتی» فاصله بگیرد.

در مقابل آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از مدیران دانشگاه‌ها خواسته‌ است که با جدیت از تبدیل مراکز علمی به آنچه که او «محل جولان و فعالیت‌های جریان‌های سیاسی» خوانده، جلوگیری کنند.

پیش از این نیز در موارد متعددی تشکل‌های دانشجویی و تعدادی نمایندگان مجلس از ادامه فضای امنیتی در دانشگاه‌ها انتقاد کرده‌اند.

از جمله در مرداد امسال، ۹۲ تشکل دانشجویی در نامه‌ای به حسن روحانی ضمن انتقاد از ادامه «جَوّ ارعاب و تهدید» و فضای «امنیتی» در دانشگاه‌های ایران، به لغو برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی و «دخالت‌های غیرقانونی و فراقانونی» در برگزاری آنها اعتراض کرده بودند.

در بهمن ماه ۹۴ نیز ۸۱۳ فعال نشریات دانشجویی در نامه‌ای از آقای روحانی خواسته بودند با «دستور قاطع» به مدیران آموزش عالی، مانع «روند رو به رشد برخوردهای غیرقانونی» با این نشریات شود.

فعالیت تشکل‌های دانشجویی و صدور مجوز برای برخی تشکل‌های جدید از جمله دلایل استیضاح و برکناری رضا فرجی دانا، وزیر سابق علوم در مرداد ۹۳ بود، و پس از آن محمد فرهادی به عنوان وزیر علوم معرفی شد.

با این حال مدیریت آقای فرهادی در وزارت علوم انتقاداتی را به همراه داشته، و زمزمه‌هایی در مورد استیضاح او در مجلس دهم شنیده می‌شود.

در این زمینه محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، روز ۱۹ آبان با انتقاد از برخوردهای «منفعلانه» وزیر علوم، گفته بود: «در مواردی مانند بورسیه‌ها آنقدر انفعال داشته‌اند که حالا جای شاکی و متهم عوض شده است و کسانی که خود در بحث بورسیه‌های غیرقانونی متهم بوده اند حالا شاکی هستند و حتی به دنبال جمع‌‌آوری امضا برای استیضاح وزیر علوم هستند».

اشاره آقای صادقی می‌تواند به طرح استیضاح وزیر علوم باشد که در هفته‌های گذشته برخی نمایندگان اصولگرا از آماده کردن آن با ۲۹ امضا خبر داده بودند.

«مسائل فرهنگی و سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها»، «مشکلات مربوط به دانشگاه فنی و حرفه‌ای» و«مسائل رفاهی و معیشتی دانشجویان و کارکنان وزارت علوم» از جمله محورهای مطرح شده برای استیضاح وزیر علوم است.

با این حال رئیس فراکسیون امید، به عنوان فراکسیون اصلی حامیان دولت، روز یکشنبه گفت که «راهبرد کوتاه‌مدت» این فراکسیون در قبال عملکرد دولت استیضاح وزرا نیست.

آقای عارف در عین حال اعلام کرد که این فراکسیون همواره ترمیم کابینه را «به‌طورجدی» دنبال کرده و دراین باره صحبت‌هایی نیز با دولت داشته است.

وزارت علوم از بحث‌برانگیزترین وزارتخانه‌های کشور است و تلاش حسن روحانی برای انتخاب گزینه مورد نظرش به عنوان وزیر علوم چندین بار در مجلس نهم متوقف شد.

نمایندگان مجلس نهم که اکثریت قاطع آن را اصولگرایان تشکیل می‌دادند، به اولین گزینه پیشنهادی او جعفر میلی منفرد رأی اعتماد ندادند، و رضا فرجی دانا را پس از یک سال استیضاح کردند.

آنها به دو سرپرست وزارت علوم پیش و پس از دوره فرجی دانا، یعنی جعفر توفیقی و محمدعلی نجفی، روی خوش نشان ندادند، دو گزینه دیگر روحانی یعنی محمود نیلی احمدآبادی و فخرالدین دانش آشتیانی را در کسب رأی اعتماد ناکام گذاشتند، و سرانجام مهر تأیید خود را پای نام محمد فرهادی گذاشتند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG