لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۳۶

کری: بریتانیا و اتحادیه اروپا روند خروج را مسئولانه مدیریت کنند


جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، در آستانه سفر خود به لندن و بروکسل برای گفت‌وگو در مورد تبعات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، به هر دو طرف توصیه کرده با در نظر داشتن اقتصاد جهانی و شهروندان خود روند خروج را مسئولانه مدیریت کنند.

وزیر خارجه آمریکا که در رم به سر می‌برد، روز یکشنبه با تأکید بر اهمیت همکاری محتاطانه در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و ترس از زوال وحدت اروپا، گفته است که پیام پیشتیبانی ایالات متحده از لندن و اتحادیه اروپا را به لندن و بروکسل خواهد برد.

اسوشیتدپرس که گفته‌های آقای کری را در کنفرانس مطبوعاتی مشترک او با وزیر خارجه ایتالیا بازتاب داده، از قول او افزوده است که «مهم‌ترین چیز آن است که همه ما، به عنوان رهبران، همکاری کنیم تا به میزانی که می‌توانیم پیوستگی، ثبات، و اطمینان را تأمین کنیم».

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرده که اداره مسئولانه این شرایط کمک می‌کند که «بازار درک کند راهی برای کاهش آسیب‌ها هست. راهی برای گذار هوشمندانه به نخوی که از ارزش‌ها و منافع مشترک ما حفاظت کند».

آقای کری قرار بود که بعدازظهر یکشنبه در رم با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار داشته باشد، اما تبعات نتایج همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که به سقوط بازارهای سهام در آسیا، اروپا و آمریکا منجر شده، او را مصمم به سفر به بروکسل و پس از آن لندن کرده است.

وزیر خارجه آمریکا صبح دوشنبه دیداری کوتاه با نخست‌وزیر اسرائیل خواهد داشت و پس از آن راهی بروکسل می‌شود تا مذاکراتی را با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار کند. او نهایتاً پس از دیدار با همتای بریتانیایی خود در لندن به واشینگتن باز می‌گردد.

اسوشیتدپرس می‌نویسد که در مورد بریتانیا سخنان آقای کری بازتاب واکنش سریع ایالات متحده بود که بر «روابط ویژه و غیرقابل تغییر» دو کشور تأکید می‌کرد.

پیشتر باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، که حامی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود، با ابراز احترام به تصمیم مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه، تأکید کرده بود که «بریتانیا و اتحادیه اروپا همچنان شرکای بی‌جایگزین ایالات متحده خواهند ماند».

اکنون نیز وزیر خارجه آمریکا تأکید کرده که کشورش روابط نزدیک و ویژه با بریتانیا را ادامه خواهد داد. روابطی «ارزشمند» که نتایج همه‌پرسی اخیر «تغییری در آن ایجاد نمی‌کند».

در مورد اتحادیه اروپا اما اسوشیتدپرس نوشته است که آقای کری به بروکسل خواهد رفت تا بر حمایت آمریکا از این اتحادیه، در مواجهه با گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال خروج دیگر اعضا از اتحادیه تأکید کند.

آقای کری همچنین روابط آمریکا و اتحادیه اروپا را هم برای هر دو طرف و هم برای جامعه جهانی مهم توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG