لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۳۶

اصولگرایان قم از نامزدی لاریجانی حمایت نمی‌کنند


در حالی که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از علی لاریجانی در انتخابات مجلس حمایت کرده، شورای ائتلاف اصولگرایانِ استان قم، نام رئیس اصولگرای مجلس هشتم و نهم را در فهرست مورد حمایت خود قرار نداده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز شنبه ۲۴ بهمن، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این شورا در جلسه بیستم بهمن ماه خود به حمایت از علی لاریجانی، محمدرضا آشتیانی و علی بنایی رأی داده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس و محمدرضا آشتیانی، از زمان مجلس هفتم نماینده قم در مجلس است. علی بنایی نیز در مجالس هفتم و هشتم نماینده قم در مجلس بود.

در مقابل این فهرست، شورای ائتلاف اصولگرایان از محمدرضا آشتیانی، رضا امیرآبادی و مجتبی ذوالنور در انتخابات مجلس دهم حمایت کرده است.

رضا امیر آبادی نماینده قم در مجلس نهم و مجتبی ذوالنور، جانشین پیشین نماینده ولی فقیه در سپاه، است که در انتخابات مجلس نهم نیز در قم کاندیدا شده بود اما به مجلس راه نیافت.

جبهه پایداری در انتخابات مجلس نهم نیز از این دو نفر حمایت کرده بود.

پیش از این صدا و سیمای قم در گزارشی اعلام کرده بود که به جز این پنج نامزد، وحید یامین‌پور مجری صدا و سیما و ناصر سقای بی‌ریا، مشاور امور روحانیتِ محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق، دیگر کاندیداهای اصولگرا در شهر قم هستند.

بر اساس این گزارش هادی مفتح، فرزند محمد مفتح، از شاگردان آیت‌الله خمینی که در سال ۵۸ ترور شد نیز از حوزه انتخابیه قم نامزد شده است.

در جریان انتخابات مجلس نهم در اسفند ۹۰، گروه «جبهه پایداری» به محمدتقی مصباح یزدی نزدیک بود و در مقابل آن، گروه عمده اصولگرایان یعنی «جبهه پیروان خط امام و رهبری» اعلام کرده بود که در انتخابات با محوریت محمدرضا مهدوی کنی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، حضور خواهد داشت.

با این حال پیش از انتخابات مجلس دهم برخی از اصولگرایان از جمله حسین فدایی، دبیر کل جمعیت ایثارگران، اعلام کرده بودند که اصولگرایان با «حکمیت» محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، محمدعلی موحدی کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز و محمدتقی مصباح یزدی ائتلاف خواهند کرد.

در مقابل غلامرضا مصباحی مقدم، عضو جامعه روحانیت مبارز، گفته بود که جلسه این سه نفر برای وحدت اصولگرایان «هیچ خروجی نداشت».

با این حال در ماه های گذشته شورای ائتلاف اصولگرایان با حضور تعدادی از گروه‌ها اصولگرا تشکیل شد و این شورا غلامعلی حداد عادل را به عنوان سخنگوی خود انتخاب کرد.

محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی، حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران، مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری، و صادق محصولی وزیر کشور دولت محمود احمدی‌نژاد از دیگر اعضای این شورا هستند.

در روزهای گذشته تعدادی از اصولگرایان در انتقاد از فهرست ائتلاف اصولگرایان برای حوزه انتخابیه تهران اعلام کرده بودند که اعضای جبهه پایداری و جمعیت ایثارگران نقش اصلی را در تنظیم این فهرست داشته‌اند.

از جمله ابوالقاسم رئوفیان، عضو جبهه ایستادگی ایران، گفته بود که این فهرست با «چانه‌زنی و لابی‌گری» تدوین شده و شانس رأی‌آوری آن کمتر از ۲۵ درصد است.

در همین حال برخی از وب‌سایت‌های خبری اعلام کرده بودند که ائتلاف اصولگرایان از نامزدهای مورد حمایت این ائتلاف «تعهد» گرفته که درصورت راهیابی به مجلس از ریاست غلامعلی حداد عادل بر مجلس حمایت کنند.

آقای حداد عادل اما این گزارش‌ها را «دروغ‌پراکنی» خوانده است.

با این حال امیر محبیان٬ فعال سیاسی اصولگرا، غلامعلی حداد عادل سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان، را متهم کرده که به دنبال ریاست مجلس دهم است.

برخی از احزاب و چهره‌های اصولگرا از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس، در شورای ائتلاف اصولگرایان نماینده ندارند.

در همین حال تعدادی از حامیان آقای لاریجانی از جمله کاظم جلالی، نماینده شاهرود و عوض حیدرپور، نماینده شهرضا در مجلس نهم، از حوزه انتخابیه تهران کاندیدا شده‌اند.

برخی از وب‌سایت‌های خبری اعلام کرده بودند که نام این دو نفر در فهرست ائتلافی حامیان دولت و اصلاح‌طلبان قرار دارد. شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان اما تاکنون این گزارش‌ها را تأیید نکرده است.

در همین حال عوض حیدرپور روز شنبه اعلام کرد که فراکسیون رهروان ولایت، فراکسیون حامیان علی لاریجانی در مجلس، فهرست انتخاباتی نخواهد داشت و قرار است «رایزنی‌هایی» برای قرار گرفتن اسامی اعضای این فراکسیون «در لیست‌های دیگر» انجام شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG