لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۳۲

پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه


امانوئل مکرون نامزد میانه‌روی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، بر پایه برآوردها در مقابل رقیب راستگرای خود مارین لوپن، به پیروزی رسیده است. نتایج انتخابات هنوز رسماً اعلام نشده اما خانم لوپن شکست خود در انتخابات را پذیرفته است.

در انتخاباتی که رکورد پایین‌ترین میزان مشارکت را در چند دهه گذشته ثبت کرده، بر آورد شده آقای مکرون با کسب بیش از ۶۵ درصد آرا پیروزی خود را نهایی کند.

به این ترتیب آقای مکرون ۳۹ ساله جوان‌ترین فردی است که به عنوان رئیس‌جمهور راهی کاخ الیزه می‌شود.

در مورد میزان مشارکت در انتخابات دور دوم، که پایین‌ترین سطح را در چند دهه گذشته ثبت کرده، انتظار می‌رود ۷۳ تا ۷۵ درصد از واجدین شرایط در انتخابات شرکت کرده باشند.

دقایقی پس از پایان رأی‌گیری و پس از اعلام برآوردهای اولیه، مارین لوپن پیروزی آقای مکرون را به او تبریک گفت و برای او در چارچوب منافع ملی فرانسه آرزوی موفقیت کرد.

اهمیت پیروزی آقای مکرون در آن است که رقیب او خانم لوپن تمرکز کارزار انتخاباتی خود را بر جایگزینی واحد پول یورو، خروج از اتحادیه اروپا، و نیز مقررات سخت‌گیرانه‌تر در زمینه مهاجرت کرده بود.

آقای مکرون خود در نخستین واکنش در این باره گفت که «صفحه‌ای جدید در تاریخ طولانی فرانسه ورق خورده» که بازیابی دوباره «امید و اعتماد» است.

مراسم سوگند رئیس‌جمهور جدید فرانسه، یکشنبه آینده، ۱۴ مه، برگزار خواهد شد، و به این ترتیب دوره پنج ساله ریاست جمهوری فرانسوا اولاند پایان خواهد یافت.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00
لینک مستقیم

واکنش‌ها به پیروزی مکرون

در واکنش به پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات فرانسه، سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان این نتیجه را «پیروزی برای اروپایی متحد و مستحکم» توصیف کرده است.

در واکنشی دیگر، زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان، پیروزی آقای مکرون را «حفظ فرانسه در قلب اروپا» توصیف کرده است.

دولت آلمان پیش از برگزاری دور دوم انتخابات فرانسه هم، حمایت خود را از آقای مکرون در برابر رقیبش خانم لوپن اعلام کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، هم در توئیتی «پیروزی بزرگ» آقای مکرون در انتخابات را به او تبریک گفت و افزود که «چشم‌انداز همکاری با اوست».

XS
SM
MD
LG