لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۹:۲۸

اذعان سناتور مک‌کانل به احتمال موفقیت اوباما در برابر کنگره بر سر ایران


سناتور جمهوری‌خواه، میچ مک‌کانل، روز دوشنبه اذعان کرد که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در رویارویی با کنگره بر سر توافق هسته‌ای با ایران بخت زیادی برای موفقیت دارد.

آقای مک‌کانل، رهبر جناح اکثریت سنا، روز دوشنبه ۲۶ مرداد، در یک سخنرانی در ایالت کنتاکی به احتمال بالای موفقیت باراک اوباما در مواجهه با رأی منفی کنگره به توافق هسته‌ای ایران اشاره کرده و این گفته‌ها در خبرگزاری آسوشیتدپرس بازتاب یافته است.

مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، تا ۱۷ سپتامبر فرصت دارند که توافق هسته‌ای با ایران را بررسی و آن را به رأی می‌گذارند، و انتظار می‌رود از آنجا که جمهوری‌خواهان در هر دو مجلس اکثریت را در دست دارند، رأی کنگره آمریکا به توافق هسته‌ای منفی باشد.

در عین حال باراک اوباما تأکید کرده که در صورت رأی منفی کنگره به توافق هسته‌ای ایران، از حق وتو استفاده خواهد کرد؛ اختیار قانونی رئیس‌جمهور برای رد تصمیمات کنگره، در صورتی که کمتر از دو سوم کنگره به آن تصمیمات رأی داده باشند.

با این حال سناتور مک‌کانل، روز دوشنبه این احتمال را که آقای اوباما بتواند از اختیار خود برای وتوی تصمیم کنگره در مورد توافق هسته‌ای ایران استفاده کند، زیاد دانسته است.

وی در عین حال ساعتی بعد به خبرنگاران گفته است که اطمینان دارد، تنها دموکرات‌ها از توافق هسته‌ای حمایت خواهند کرد.

رهبر جناح اکثریت سنا، همچنین توافق هسته‌ای ایران را توافقی ناکارآمد خواند که ایران را «در آستانه قابلیت هسته‌ای» قرار می‌دهد.

در هفته‌های گذشته، باراک اوباما بارها از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرده و در مورد «پیامدهای زیان‌بار» رد این توافق توسط کنگره آمریکا و خطراتی که بدون این توافق جهان را تهدید خواهد کرد، هشدار داده است.

در حال حاضر بسیاری از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره و تعدادی از نمایندگان برجسته حزب دمکرات از جمله سناتور چاک شومر و الیوت انگل، عضو مجلس نمایندگان از ایالت نیویورک گفته‌اند که به توافق هسته‌ای با ایران رأی مخالف خواهند داد. [بیشتر بخوانید: انتقاد رهبر جمهوری‌خواهان سنا از اظهارات اوباما درباره توافق با ایران]

XS
SM
MD
LG