لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۴۸

واکنش متروی تهران به خبر مفقود شدن ۱۲ کارگر افغان در حادثه شهران


روزنامه فرهیختگان از مفقود شدن «حداقل ۱۲ کارگر افغان» و «احتمال مرگ» آنان در حادثه شهران خبر داده اما روابط عمومی مترو با تکذیب این گزارش، تنها مرگ یک نفر و مفقود شدن یک نفر دیگر را تأیید کرده است.

روزنامه فرهیختگان روز دوشنبه ۳۱ خرداد، در گزارشی بدون ذکر نام، به نقل از یک کارگر افغان که در زمان حادثه شهران در محل حضور داشته، نوشت که در زمان حادثه انفجار حداقل ۱۲ کارگر افغان در تونل مترو بودند که «هیچ خبری از آنها نیست».

بر اساس این گزارش، صاحب یک مغازه سوپرمارکت در نزدیکی محل وقوع این حادثه نیز گفته است که این ۱۲ کارگر افغان «کسی را در ایران ندارند» که «پیگیر کارشان» باشد و به همین دلیل نامشان را جزو کشته‌شدگان این حادثه «اعلام نکرده‌اند».

در واکنش به این سخنان جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی، گفته است که به این سازمان اعلام شده که تاکنون تنها یک نفر کشته شده «اما اینکه می‌گویید ۱۲ نفر بوده‌اند هم نمی‌گویم نیست».

برای دریافت اخبار ایران و چهان به تلگرام رادیو فردا به پیوندید

به گفته آقای ملکی، پس از نصب دستگاه «زنده‌یاب» در محل و بررسی‌های انجام شده، از بابت نبودن فرد زنده‌ای زیر آوار «اطمینان کسب شده ولی درباره فوتی‌ها باید متروی تهران نظر قطعی را بدهد».

در همین حال علی‌اکبر روح‌نواز، مدیر روابط‌عمومی متروی تهران، گزارش‌ها درباره مفقود شدن ۱۲ کارگر افغان دراین حادثه را « بچه‌گانه و بی‌اساس »خوانده است.

وی همچنین گفت که دادستان از خانواده کارگری که جسد او پیدا نشده «رضایتنامه» گرفته که گودال محل حادثه پر شود و جست‌وجو برای کشف جسد او از طریق تونل مترو انجام شود که «راحت‌تر هم هست».

وی اضافه کرد: «بر خلاف آنچه شایعه شده این کارگر ایرانی است و کارگرهای افغانی که با شرکت مترو کار می‌کنند نیز به صورت پیمانکار هستند و از وزارت کار مجوز دارند».

درباره تعداد کشته‌شدگان حادثه انفجار شدید لوله گاز در منطقه شهران در شمال تهران در روز جمعه ۲۸ خرداد، گزارش‌های متفاوتی منتشر شد.

ابوالفضل قناعتی، عضو شورای شهر تهران، روز جمعه اعلام کرده بود که راننده بیل مکانیکی متروی تهران و یک کارگر دیگر مترو در این حادثه «کشته» شده‌اند.

مقام‌های مترو و آتش نشانی تهران تا ساعت‌ها کشته شدن فردی دراین حادثه را تکذیب می‌کردند اما در نهایت جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران، روز یکشنبه از پیدا شدن پیکر یک کارگر جوان ۲۳ ساله خبر داد.

هنوز گزارشی قطعی درباره مرگ یک کارگر دیگر مفقود شده دراین حادثه منتشر نشده است.

درباره دلایل حادثه شهران نیز مقامات دستگاه‌های مختلف اظهارات متناقضی را بیان کرده‌اند.

ابوالفضل قناعتی، عضو شورای شهر تهران، در روز حادثه گفته بود که ساعت ۴ صبح روز جمعه، یک بیل مکانیکی مترو زیر لوله گاز اصلی این منطقه را خاک‌برداری کرده و این اتفاق باعث «فروکش ترکیدن و آتش‌سوزی» لوله شده است.

اما محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، اعلام کرد که هیچ دستگاهی نه از شهرداری و نه ارگانی دیگر به‌دلیل کار عمرانی با لوله گاز «برخورد نکرده است».

در همین حال ایسنا روز دوشنبه به نقل از عیسی فرهادی، فرماندار تهران نوشت که علت شکستگی لوله گاز «نشست زمین» بوده اما «هنوز علت نشست زمین مشخص نشده است».

بر اثر انفجار شدید لوله گاز در منطقه کوهسار در شمال تهران در صبح روز جمعه، برق، گاز، تلفن، تلفن همراه و آب این منطقه قطع شده و چند ساختمان آسیب دیده‌اند.

روزنامه فرهیختگان در گزارش روز دوشنبه خود به نقل از یکی از ساکنان این منطقه می‌نویسد که هنوز گاز و تلفن همراه اول دراین منطقه قطع است و آب همه خانه‌ها نیز وصل نشده است.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG