لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۵۱

سومین کارت زرد مجلس به وزیر صنعت و تجارت دولت روحانی


محمد رضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت

نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی روز دوشنبه ۱۶ آذر، از پاسخ‌های محمد رضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در مورد عضویت او در هیئت مدیره چند شرکت، «همزمان با سمت وزارت» قانع نشدند و برای سومین بار به او کارت زرد دادند.

با این کارت زرد، تعداد کارت‌های زرد نمایندگان مجلس به وزرای دولت حسن روحانی به ۱۶ عدد رسید.

حمید رسایی، عضو جبهه پایداری در مجلس، در سؤال خود اعلام کرده بود که آقای نعمت‌زاده همزمان با پست وزارت «عضو هیئت مدیره ۱۶ شرکت» است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی خواستار برکناری وزیر صنعت، معدن و تجارت، از سوی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، شد و تهدید کرد که در غیر این صورت، «کمترین کار مجلس» استیضاح اوست.

آقای نعمت‌زاده در پاسخ به سؤال حمید رسایی گفت که پیش از انتصاب به سمت وزیر صنعت، معدن و تجارت از «هیئت مدیره ۱۹ شرکت» استعفا داده است.

با این حال در رأی‌گیری روز دوشنبه، از مجموع ۲۰۳ نماینده حاضر در جلسه، ۷۳ نماینده رأی موافق، ۱۰۶ نماینده رأی مخالف و ۱۰ نماینده رأی ممتنع دادند. [بیشتر بخوانید: اخطار اول و دوم مجلس به وزیر صنعت]

پیش از این وزیران ورزش و جوانان، ارشاد، کشور، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کار و رفاه اجتماعی و علوم کارت زرد گرفته‌اند.

نمایندگان مجلس از جمله به وزیران ارشاد، کار و رفاه اجتماعی و آموزش و پرورش دو بار کارت زرد داده‌اند.

آیین‌نامه مجلس ایران بیان می‌کند که اگر تعداد کارت‌های زرد هر وزیری به عدد سه برسد، راه برای استیضاح او باز می‌شود.

با این حال استیضاح علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد ایران، که تاکنون سه کارت زرد از مجلس گرفته، پیش از این هیئت رئیسه گفته بود استیضاح خواهد شد، هنوز در دستور کار مجلس قرار نگرفته است.

حسن روحانی و اعضای دولت او بار‌ها از به گفته آنان تعداد زیاد سؤال‌های نمایندگان مجلس از وزیران انتقاد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG