لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۲۰

نتانیاهو: روابط‌مان با آمریکا در همه زمینه‌ها مستحکم است


در آستانه سفر جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی، بنامین نتانیاهو روز یکشنبه تأکید کرد که به رغم اختلاف نظرها در مورد سازش هسته‌ای با ایران، پیوندهای ایالات متحده و اسرائیل مستحکم است.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۱۶ اسفند، در گزارشی از بیت‌المقدس نوشت که نخست‌وزیر اسرائیل در آغاز نشست هفتگی کابینه‌اش با اشاره به سفر قریب‌الوقوع معاون رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرده که «این سفر از روابط مستحکم اسرائیل و متحد ما، ایالات متحده، حکایت دارد».

آقای نتانیاهو افزوده که «هستند کسانی که فروپاشی این روابط را پیش‌بینی کرده‌اند، اما اینچنین نیست. روابط ما در همه زمینه‌ها مستحکم است، از جمله در مواجهه با چالش‌هایی در منطقه که با هم در مقابل آنها ایستاده‌ایم».

جو بایدن قرار است روز سه‌شنبه به منطقه سفر کند تا علاوه بر دیدار و گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو، مذاکراتی هم در رام‌الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطینی داشته باشد.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود در این زمینه یادآور شده که اسرائیل و ایالات متحده، پس از اختلاف‌نظرهای عمیق بر سر توافق هسته‌ای با ایران که به شدت مورد مخالفت نتانیاهو بود، اکنون در حال تلاش برای گذر از این اختلافات هستند و بر روی یک بسته جدید ۱۰ ساله از کمک‌های نظامی کار می‌کنند.

این بسته جدید شامل یک کمک سالانه ۳.۱ میلیارد دلاری به اسرائیل و نیز کمک‌های مالی اضافی برای پروژه‌هایی از قبیل سیستم دفاع موشکی این کشور است.

در عین سفر جو بایدن، در شرایطی صورت می‌گیرد که اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی در پنج ماه گذشته موجی دیگری از خشونت‌ها را از سر گذرانده که به کشته شدن ۱۸۱ فلسطینی و ۲۸ اسرائیلی انجامید.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که بر پایه اعلام منابع رمسی در اسرائیل بیشتر قربانیان فلسطینی این دوره، در شرایطی کشته شده‌اند که با حمل چاقو، سلاح گرم یا با توسل به اتومبیل، حملاتی را علیه شهروندان اسرائیلی ترتیب می‌دادند.

بخشی از این قربانیان فلسطینی هم بر اثر تیراندازی نیروهای اسرائیلی در خلال درگیری‌ها و تظاهرات کشته شده‌اند.

کاخ سفید روز جمعه اعلام کرده بود که آقای بایدن در سفر خود به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی، قرار نیست ابتکار عمل عمده‌ای را در راستای تلاش‌ها برای صلح دنبال کند.

در این زمینه خبرگزاری فرانسه یادآور شده که باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا، اذعان کرده که تا پیش از پایان دوره او در ژانویه ۲۰۱۷، توافق جامعی در زمینه صلح به دست نمی‌آید.

دستگاه حاکمه آقای اوباما انتقادهای صریحی را در مورد ساخت‌وسازها در شهرک‌های یهودی‌نشین در سرزمین‌های اشغالی، مطرح کرده که به تنش در روابط دو کشور دامن زده است.

در عین حال خبرگزاری فرانسه پیش‌بینی کرده که موضوع مقابله با گروه داعش، از محورهای گفت‌وگوی بایدن با نتانیاهو خواهد بود.

XS
SM
MD
LG