لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۵۷

نتانیاهو «تثبیت حضور ایران» را دلیل مخالفت خود با آتش‌بس سوریه اعلام کرد


نخست‌وزیر اسرائیل در سفر به پاریس و پس از دیدار با رئیس‌جمهور فرانسه گفته است که کشورش با توافق اخیر آتش‌بس در سوریه «با قاطعیت مخالف است» زیرا «حضور ایران در سوریه را تقویت و تثبیت می‌کند».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو یکشنبه ۲۵ تیر پس از دیدار با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، و در جمع خبرنگاران در کاخ الیزه سخن تأکید کرده است که توافقی که قرار است ایران را از مرز سوریه با اسرائیل تا ۲۰ کیلومتر دور کند، در واقع حضور ایران را در سوریه دائمی می‌کند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

آقای نتانیاهو یادآور شده که این نظر را با امانوئل مکرون در میان گذاشته و علاوه بر آن به آگاهی وزیر خارجه آمریکا نیز رسانده است.

بر پایه گزارش رسانه‌های اسرائیل، نخست‌وزیر اسرائیل همزمان با حضور در پاریس، برای دومین بار در روزهای گذشته با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در باره توافق آتش‌بس در سوریه گفت‌وگوی تلفنی داشته است.

توافق آتش‌بس در جنوب غرب سوریه نتیجه دیدار روز ۱۶ تیر میان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با ولادیمیر پوتین همتای روس او در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان بود.

آتش‌بس در این بخش از مرزهای سوریه با اسرائیل از یکشنبه ۱۸ تیر اجرایی شده است.

همزمان با سخنان بنیامین نتانیاهو در پاریس، هاآرتص به نقل از «یک مقام بلندپایه اسرائیلی»، بدون ذکر نام او نوشت که «توافق بسیار بد» آتش‌بس در سوریه «هیچیک از منافع امنیتی اسرائیل را لحاظ نکرده است».

به نوشته هاآرتص، این مقام اسرائیلی مدعی شد که ایران برای حضور گسترده در سوریه برنامه‌ریزی کرده و در نظر دارد افزون بر اعزام نیروهای مستشاری، نظامیان بیشتری را نیز در سوریه مستقر کند.

وب‌سایت اسرائیلی وای.نت نیز با استناد به مقام‌هایی که آقای نتانیاهو را در سفر به فرانسه همراهی کرده‌اند، مدعی شده که ایران می‌خواهد در سوریه پایگاه دریایی و هوایی بر پا کند و نخست‌وزیر اسرائیل معتقد است چنین وضعی «شرایط را برای اسرائیل تغییر می‌دهد».

بر اساس گزارش رسانه‌ها، آقای مکرون در دیدار با نتانیاهو، به او گفته است که فرانسه نسبت به برجام، توافق هسته‌ای دو سال پیش میان جامعه جهانی با ایران، «با احتیاط» برخورد می‌کند.

طبق این گزارش‌ها، امانوئل مکرون همچنین گفته است فرانسه با هدف کاهش تهدیدها برای اسرائیل از ناحیه حزب‌الله لبنان تلاش می‌کند و «نگرانی اسرائیل را از این تهدیدها درک می‌کند».

در این میان، امانوئل مکرون از نتانیاهو خواسته است که «از هر چه در توان دارد، برای پیشبرد روند صلح با فلسطینی‌ها استفاده کند».

رئیس‌جمهور فرانسه تأکید کرده که کشورش از استقلال فلسطین در جوار اسرائیل حمایت می‌کند و از ساخت‌وسازهای اسرائیل (در اراضی فلسطینی) «نگران» است.

آقای مکرون همچنین حمله مسلحانه جمعه گذشته در مسجد الاقصی به نیروهای امنیتی اسرائیل را محکوم کرده و نسبت به امنیت اسرائیل ابراز «نگرانی» کرده است.

در حمله ۲۳ تیر در مسجد الاقصی، سه عرب شهروند اسرائیلی با تیراندازی غافلگیرکننده به سوی نیروهای امنیتی اسرائیلی مستقر در این منطقه، دو عضو عرب دروزی نیروهای مرزبانی اسرائیل را کشتند و اسرائیلی‌ها نیز سه مهاجم را از پای درآوردند.

رخدادهای مسجد الاقصی موجب لغو نماز جمعه و بسته شدن موقت این مسجد مهم برای مسلمانان شد اما اسرائیل یکشنبه ۲۵ تیر اکثر دروازه های الاقصی را بازگشایی کرد.

در نشست خبری مشترک در پاریس با رئیس‌جمهور فرانسه، آقای نتانیاهو از گسترش تدابیر امنیتی در مسجد الاقصی و شرق اورشلیم، بیت‌المقدس، حمایت کرد و آن را برای حفظ امنیت و ثبات ضروری دانست.

آقای نتانیاهو همچنین به رئیس‌جمهور فرانسه گفت، «ریشه نزاع اسرائیلی-فلسطینی در این است که فلسطینیان با سرسختی زیاد حاضر نیستند، اسرائیل را به عنوان کشور یهودی به رسمیت بشناسند».

بنیامین نتانیاهو و امانوئل مکرون یکشنبه در کنار یکدیگر در آیین هفتاد و پنجمین سالروز طرد یهودیان فرانسوی به اردوگاه‌های ایام نازی‌ها شرکت کردند.

همزمان با نخستین ملاقات نخست‌وزیر اسرائیل با رئیس‌جمهور جدید فرانسه، صدها تن که ظاهراً به طور عموده از اعراب و فلسطینی‌تباران ساکن فرانسه تشکیل می‌شدند، علیه حضور نخست‌وزیر اسرائیل در پاریس تظاهرات کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG