لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۲۷

آتش‌بس در جنوب غربی سوریه با حمایت آمریکا و روسیه برقرار شد


بر اساس گزارش ها،‌ آتش بس حاصل دیدار روز جمعه روسای جمهوری روسیه و آمریکا در حاشیه نشست گروه ۲۰ بوده است. عکس آرشیوی است.

در پی تلاش‌ها و میانجیگری آمریکا و روسیه از ظهر روز یکشنبه ۱۸ تیر،‌ آتش‌بس در جنوب غربی سوریه برقرار شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس مذاکرات چند روز گذشته بین آمریکا، روسیه و اردن به منظور کاهش تنش‌ها و هموار کردن راه دستیابی به آتش‌بس گسترده و پایدارتر، سرانجام توافق حاصل شد که درگیری‌ها متوقف شود و منطقه‌ای عاری از خشونت در جنوب‌غربی سوریه ایجاد ‌شود.

این توافق حاصل دیدار روز جمعه ۱۶ تیر ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ، روسای جمهوری روسیه و آمریکا، در حاشیه نشست گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان به حساب می آید.

دیدبان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است گزارش داد که در نخستین ساعات برقراری آتش‌بس، آرامش بر این منطقه حاکم بود و خبری از حملات هوایی یا تبادل پراکنده آتش در میان نبوده است.

پیش از این، هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، توافق روسیه و ایالات متحده برای برقراری آتش‌بس در مناطق جنوب غربی سوریه را «گامی مهم» در روند مقابله با گروه حکومت اسلامی (داعش) و تلاش‌ها برای ایجاد صلح توصیف کرده بود.

وی توافق برای منطقه‌ای عاری از خشونت را «اولویت» ایالات متحده نامید و افزود: دولت آمریکا از «دستیابی به این توافق، دلگرم شده‌است».

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه گفته بود: «این [توافق] نخستین نشانه‌ای است که ثابت می‌کند ایالات متحده و روسیه می‌توانند با یکدیگر در رابطه با سوریه همکاری کنند».

آقای مک‌مستر روز شنبه ۱۷ تیر گفته بود که دولت آمریکا «به نابودی گروه حکومت اسلامی، تلاش برای پایان دادن به نبردها در سوریه، کاهش رنج شهروندان آن کشور و کمک به بازگشت آن‌ها به خانه‌‌های خود، پایبند می‌ماند».

توافق بر سر آتش‌بس در جنوب‌غرب سوریه، نخستین تلاش رسمی آمریکا و روسیه برای پایان دادن به جنگ ۶ ساله سوریه توصیف می‌شود.

«مناطق عاری از خشونت» از ظهر روز یکشنبه، تحت نظارت روسیه و همکاری ایالات متحده ایجاد شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت که اردن و اسرائیل نیز بخشی از توافق برای ایجاد «مناطق عاری از خشونت» هستند. در عین حال یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت: انتظار می‌رود روسیه از نفوذ خود بر ایران برای حفظ آتش‌بس استفاده کند.

بر اساس گزارش‌ها، آتش‌بس شامل مناطق درعا، سویدا و قنیطره در اطراف مرز اردن است.

علاوه بر این توافق، گفت‌وگوهایی نیز میان روسیه و ایران، حامیان بشار اسد، و ترکیه، حامی شماری از مخالفان اسد، برای ایجاد چهار منطقه «کاهش تنش» در سوریه در جریان است؛ مذاکراتی که در آستانه، پایتخت قزاقستان برپا شده‌است. این سه کشور همچنان در حال گفت‌وگو در مورد مناطقی که قرار است تحت پوشش قرار گیرد و نیز نیروهای ناظر بر توافق، هستند.

جنگ داخلی سوریه، تاکنون به مرگ ۳۱۰ هزار تا نیم میلیون نفر انجامیده و نیمی از جمعیت سوریه نیز بر اثر آن آواره شده ‌است.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG