لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۱۰

وزیر خارجه ایران تأکید کرد که وزارت خارجه و هیئت منتخب شورای عالی امنیت ملی «ادعاهای احتمالی» طرف غربی درباره برنامه اتمی ایران و «امکان نفوذ را به دقت رصد می‌کند» و با این اقدامات «نیازی نیست که برخی افراد دائم الشک به همه چیز شک کنند».

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمد جواد ظریف، روز شنبه ۲۱ آذرT تأکید کرد که جمهوری اسلامی «امکان نفوذ و بهانه‌گیری» طرف غربی را «در نظر دارد» و به همین دلیل هیئتی که با دستور رهبر جمهوری اسلامی تشکیل شده اجرای توافق اتمی وین را به «صورت جدی و مستمر» نظارت خواهد کرد.

او در عین حال افزود که «ما باید چشمان‌مان باز باشد، نیاز ندارد در مورد همه چیز شک کنیم بالاخره قرار بود بحث پرونده بسته شود که در حال بسته شدن است».

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش از این بارها درباره به گفته او «نفوذ» آمریکا در ایران، پس از توافق اتمی وین هشدار داده است.

رهبر ایران همچنین در نامه‌ای که در مورد موافقت با اجرای توافق هسته‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، نوشت، خواستار تشکیل هیئتی از سوی شورای عالی امنیت ملی برای «رصد پیشرفت کارها و انجام تعهدات طرف مقابل» در توافق اتمی وین شده بود.

بر این اساس بود که علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران، پنجم آذر ماه، از تشکیل هیئت نظارت بر برجام در این شورا خبر داد، گرچه او در آن زمان اشاره‌ای به ترکیب این شورا نکرد.

با این حال به گفته علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، اعضای این هیئت‌‌ همان اعضای کمیته عالی هسته‌ای در شورای عالی امنیت ملی، به اضافه برخی اعضای جدید هستند.

در رسانه‌های ایران از حسن روحانی، علی‌اکبر ولایتی، علی لاریجانی، علی شمخانی و محمدجواد ظریف به عنوان اعضای کمیته عالی هسته‌ای در شورای عالی امنیت ملی نام برده می‌شود.

علاوه بر تشکیل این هیئت در شورای عالی امنیت ملی، بر اساس قانون موسوم به اجرای توافق اتمی وین، وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافق اتمی وین را هر سه‌ماه یک‌بار به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش دهد.

در همین حال محمد حسن آصفری، دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز شنبه خبر داد که اعضای این کمیسیون «در گام دوم نظارت بر اجرای برجام» از تأسیسات هسته‌ای فردو و آب سنگین اراک، بازدید خواهند کرد اما زمان این بازدید هنوز مشخص نشده است.

به گفته آقای آصفری، نظارت بر اجرای برجام برعهده هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی است، اما منعی برای حضور سایر نمایندگان در این بازدید‌ها وجود ندارد.

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفتم آذر نیز از تأسیسات اتمی نطنز بازدید کرده بودند.

ابراز خوش‌بینی در مورد قطعنامه شورای حکام

آقای ظریف دربخش دیگری از سخنان خود پیش‌بینی کرد که با تصویب قطعنامه پیشنهادی گروه ۵+۱ در شورای حکام آژانس انرژی اتمی، همه قطعنامه‌هایی که از سال ۸۱ به بعد علیه ایران در این شورا تصویب شده، لغو شود.

وی تأکید کرد که این پیش‌نویس پس از «مشورت» با سایر اعضای شورای حکام و ایران تدوین شده است.

انتظار می‌رود با تصویب پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای ۵+۱ در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این شورا رسیدگی به موضوع ابعاد نظامی احتمالی پیشین برنامه اتمی ایران یا «پی.‌ام. دی» را خاتمه دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش نهایی خود درباره «پی.‌ام. دی»، اعلام کرده که جمهوری اسلامی دست‌کم تا انتهای سال ۲۰۰۳ میلادی برای ساخت چاشنی انفجاری هسته‌ای تلاش کرده، هرچند این فعالیت‌ها از حد مطالعات امکان‌سنجی و علمی فرا‌تر نرفته ‌است.

بر اساس گزارش آژانس، برخی از این فعالیت‌ها تا سال ۲۰۰۹ نیز همچنان ادامه داشته، اما پس از سال ۲۰۰۹ نشانه معتبری از فعالیت مرتبط با ساخت سلاح‌های هسته‌ای در ایران یافت نشده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG