لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۰۰

برای نخستين بار در تاریخ ۶۰ سال استقلال کشور هند، روز شنبه يک زن به عنوان رييس جمهوری اين کشور برگزيده شد.


خانم «پراتيبها پاتيل»، وکيل مدافع که ۷۲ سال دارد، جانشين ابوالفاخر ابوکلام، رييس جمهوری کنونی هند می شود.


خانم پاتيل دراين انتخابات با «باهايرون سينگ شيخاوت»، ۸۴ ساله که معاون رييس جمهوری هند بود، رقابت داشت. به گفته مقام های هندی، وی ۶۶ درصد آراء را به دست آورد.


پس از اعلام پيروزی خانم پاتيل، طرفداران او در زادگاهش، شهر جالگائون، درايالت ماهاراشترای غربی، و نيز در اطراف منزل او در شهر دهلی نو، به شادی و پايکوبی پرداختند.


مقام رياست جمهوری در هند يک سمت تشريفاتی به حساب می آيد. با اين همه، سونيا گاندی، رهبر حزب کنگره، حزب حاکم، برگزيدن يک زن را به رياست جمهوری اين کشور، لحظه ای تاريخی خواند که به پيشبرد برابری زن و مرد در هند کمک خواهد کرد.


وی گفت: «برای نخستين بار پس از استقلال هند يک زن رييس جمهوری کشور شده است و من از تمامی کسانی که از پراتيبها پاتيل حمايت کردند و به او رای دادند، تشکر می کنم.»


همچنين «مان موهان سينگ»، نخست وزير هند، با استقبال از پيروزی خانم پاتيل، آن را رای مردم عليه سياست جدايی ها و اختلافات در اين کشور دانست و افزود: «اين پيروزی، به سود اتحاد و تحکيم کننده اساس دموکراسی در هند است.»


دراين ميان، خانم پاتيل که با اتهامات مربوط به حفاظت از برادرش در يک ماجرای قتل و حمايت از همسرش در يک جنجال خودکشی مواجه است، تاکيد کرده است که هيچ کار غلطی انجام نداده است.


XS
SM
MD
LG