لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۴۶

استقبال از کنسرت ارکستر سمفونيک «اوزنا بروک» درتهران


از زمان پيروزی انقلاب اسلامی درايران در سال ۱۳۵۷، گروه های موسيقی غربی به ندرت امکان اجرای موسيقی در ايران را يافته اند.

اجرای دو روز کنسرت توسط ارکستر سمفونيک آلمان، تحسين ايرانيان را که به ندرت شاهد اجرای آثاری زنده از يک ارکستر غربی هستند، به همراه داشته است.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، گروه ۶۰ نفره ارکستر سمفونيک «اوزنا بروک» در تهران، در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، آثاری را از بتهوون و برامس در مقابل صدها ايرانی هيجان زده، اجرا کرد.
شاهرخ پور ايمان، موسيقيدان، با فوق العاده خواندن اين رويداد، ابراز اميدواری کرد که چنين اقداماتی با ساير انواع موسيقی از جمله، جاز، بلوز و راک تکرار شود.


سارا شکرآبی، دانشجوی ۲۳ ساله موسيقی، با ابراز خوشحالی از اين کنسرت موسيقی کلاسيک گفت:«اين فرصت بزرگی برای من و همکلاسی های من بود تا از يک کنسرت زنده توسط يک ارکستر واقعی آموزش ببينند.»


از زمان پيروزی انقلاب اسلامی درايران در سال ۱۳۵۷، گروه های موسيقی غربی به ندرت امکان اجرای موسيقی در ايران را يافته اند.


از زمان پيروزی انقلاب اسلامی درايران در سال ۱۳۵۷، گروه های موسيقی غربی به ندرت امکان اجرای موسيقی در ايران را يافته اند.

البته در پی پيروزی محمد خاتمی درانتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۷۶ خورشيدی، ميزان اجرای موسيقی توسط گروه های موسيقی غربی در ايران افزايش يافت.


زهرا پازوکی با ابراز اين آرزو که اين ارکستر سمفونی آلمانی بتواند کنسرت های ديگری داشته باشد، افزود که اجرای تنها دو شب اجرا، پس از سال ها خيلی کم بوده است.


اجرای کنسرت توسط ارکستر سمفونيک «اوزنا بروک»، بخشی از تبادل گروه های موسيقی ميان آلمان و ايران به حساب می آيد.


دراين ارتباط، ارکستر سمفونيک تهران سال گذشته در اوزنا بروک به اجرای کنسرت پرداخت.


نادر مشايخی، سرپرست ارکستر سمفونيک تهران، گفت که اين کنسرت ها موفقيت آميز بوده اند و او برای ميزبانی چنين کنسرتی در تهران برای سال ۲۰۰۸ ميلادی، برنامه ريزی کرده است.


وی افزود:«اين فرصت خوبی برای نوازندگان جوان ما برای اجرای آثار موسيقی بود.»


اين گروه موسيقی غربی در حالی راهی ايران شده که روابط سياسی ايران و آلمان در ماه های اخير درباره پرونده اتمی ايران رو به سردی گذاشته است.


هرمان بيومر، رهبر ارکستر سمفونيک «اوزنابروک»، از اينکه برای زنان گروه او برای نخستين بار، تجربه نواختن موسيقی با حجاب را دارند، ابراز خوشحالی کرد و گفت:«آنچه بيش از هر چيز اهميت دارد، موسيقی است.»


آقای بيومر به خبرنگاران گفت که پيش از راهی شدن به تهران به زنان عضو ارکستر اطلاع داده شد که بايد در طول سفر حجاب داشته باشند و آنها نيز پذيرفتند.


در اين ميان، اين کنسرت ها پوشش خبری اندکی در رسانه های ايرانی داشتند، زيرا ارکستر سمفونيک «اوزنا بروک» در روزهايی به اجرای موسيقی پرداخت که روزنامه ها به مناسبت تعطيل عمومی منتشر نشدند.


اين در حالی بود که خبرگزاری های ايرانی پيش و پس از اجرای کنسرت اين ارکستر سمفونيک، گزارش هايی را انتشار داده بودند.


در اين ميان، سروش خرابی، يکی از دوستداران موسيقی که برای ديدن کنسرت ارکستر سمفونيک «اوزنا بروک» ۳۰۰ کيلومتر سفر کرده بود، از رسانه ها برای پوشش قرار ندادن اين کنسرت انتقاد کرد.


وی به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت:«به نظر می رسد که اين کنسرت ها اصلا در ايران اجرا نشده اند و هيچکس گزارشی در اين مورد نداشت.»


XS
SM
MD
LG