لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۰۹

واکنش احمدی‌نژاد به طرح روسیه: ما گام خود را برداشته‌ایم، نوبت شماست


محمود احمدی نژاد، رییس جمهور اسلامی ایران
دو روز پس از آنکه وزارت امور خارجه ایران، از بررسی پیشنهاد روسیه برای گفت‌وگوهای گام به گام هسته‌ای خبر داد، محمود احمدی‌نژاد می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران از طریق همکاری با آژانس گام خود را برداشته است و اکنون نوبت طرف مقابل است که یک قدم بردارد.

رییس جمهور ایران که در قالب چهارمین دور سفرهای استانی به کرمان سفر کرده است، پیش از ظهر روز پنجشنبه، در سخنانی طرح گفت‌وگوهای گام به گام با ایران را «بسیار خوب» توصیف کرد اما از قدرت‌های جهانی خواست که در پاسخ به همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آنها نیز «برنامه‌ریزی» کنند و یک گام بردارند.

هفته گذشته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در دیدار با هیلاری کلینتون، همتای آمریکای اش پیشنهاد داده بود که برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی، طرح گفت‌وگوی گام به گام با ایران در دستور کار قرار گیرد و در چارچوب آن، در ازای هر قدم ایران در راه شفاف‌سازی برنامه هسته‌ای خود، جامعه جهانی از شدت تحریم‌ها علیه ایران بکاهد.

این پیشنهاد با استقبال وزیر امور خارجه آمریکا روبه‌رو شد و خانم کلینتون در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف از اعزام کارشناسانی به روسیه برای رایزنی بیشتر در این مورد خبر داد.

این پیشنهاد اما به مذاق نمایندگان مجلس شورای اسلامی خوش نیامد، گرچه دولت محمود احمدی نژاد در نخستین گام سه‌شنبه گذشته از زبان سخنگوی وزارت خارجه، رامین مهمانپرست، اعلام کرد که این پیشنهاد را هنوز دریافت نکرده اما پس از دریافت آن را بررسی خواهد کرد.

آقای مهمانپرست در عین حال یادآور شده بود که «اگر کشورها به دنبال حل مسئله هستند، باید به سمتی گرایش پیدا بکنند که حقوق ملت ما را به رسمیت بشناسند.»

اکنون رئیس دولت دهم که تا کنون بارها در مورد خاتمه یافتن پرونده اتمی ایران سخن گفته، تأکید کرده است که «ما گام خود را برداشته‌ایم و با آژانس همکاری کرده‌ایم، شما نیز گام‌تان را بردارید و یک برنامه‌ریزی کنید. یک قدم شما بردارید و یک قدم ما.»

اشاره محمود احمدی‌نژاد به همکاری با آژانس به عنوان گامی که از سوی جمهوری اسلامی برداشته شده، در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تازگی در پاسخ به درخواست ایران در زمینه تایید همکاری اش با آژانس، از تایید چنین خواسته‌ای امتناع کرده بود.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، دو هفته پیش پس از ديدار ۴۰ دقيقه‌ای با علی اکبر صالحی، وزير خارجه جمهوری اسلامی گفته بود که «مسئله اصلی و اساسی به جای خود باقی است و هنوز هم حل نشده است: ايران به تعهدات خود عمل نمی کند.»

ايران از سال ۲۰۰۳ همکاری خود با آژانس را شروع کرده ولی هيچ‌گاه اين روابط از ديد آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در حد راضی‌کننده نبوده است.

«اگر بخواهیم بمب اتمی بسازیم از کسی واهمه نداریم»

محمود احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود همچنین بار دیگر اعلام کرد که ایران به دنبال ساخت بمب اتمی نیست اما همزمان تصریح کرد که اگر بخواهیم بمب اتمی بسازیم «در این زمینه از کسی واهمه نداریم.»

وی افزود: «آنها از بمب اتمی و موشک ایرانی نمی‌ترسند، بلکه آنها از پیشرفت ملت ایران و موجی که ملت ایران می‌تواند ایجاد کند، می‌ترسند.»

وی همچنین تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی را به باد انتقاد گرفته و گفته است که «آنها ما را تحریم کردند و مثلاً قطعه هواپیما نمی‌دهند، [اما] اینها چه ربطی به بمب اتم دارد.»

آمریکا و هم پیمانان آن در غرب فعالیت‌های اتمی ایران را مشکوک به اهداف نظامی ارزیابی می‌کنند و اصرار دارند که جمهوری اسلامی باید در زمینه این فعالیت‌ها شفاف‌سازی کند. از این رو با حمایت این کشورها، ایران تا کنون مشمول چهار قطعنامه تحریمی سازمان ملل شده است که هدف از آنها وادار ساختن ایران به توقف فعالیت‌ غنی‌سازی اورانیوم است.

ایران اما غنی‌سازی اورانیوم را خط قرمز خود می‌داند و در عین حال همواره تاکید کرده است که برنامه اتمی‌اش، صلح‌آمیز و با هدف تولید برق و ایزوتوپ‌های پزشکی است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG