لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۵

البرادعی: مصر دموکراتیک اردوگاه مخالفان آمریکا و اسرائیل نمی‌شود


دبیرکل پیشین آژانس بیش از هر چهره دیگر مخالف رژیم مبارک در رسانه‌های بین‌المللی ظاهر می‌شود
همزمان با اظهارات نخست‌وزیر اسرائیل مبنی بر اینکه حکومت بعدی مصر باید به پیمان کامل صلح با اسرائیل وفادار باشد، محمد البرادعی از رهبران مخالفان حکومت حسنی مبارک می‌گوید که مصر دموکراتیک مخالف آمریکا و اسرائیل نیست.

محمد البرادعی چهارشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌بی‌اس گفته است نگرانی‌های «اغراق‌آمیز» در مورد اینکه مصر با رسیدن به دموکراسی به دشمن آمریکا و اسرائیل تبدیل شود، ادعایی «پوچ» است.

آقای البرادعی، برنده جایزه صلح نوبل و مدیر کل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در این مصاحبه تأکید کرد، کسانی که می‌گویند مصر در دوران نوین خود، در اردوگاه مخالفان غرب خواهد بود و دشمنی با اسرائیل را از سر می‌گیرد، می‌خواهند جامعه بین‌المللی را از تحقق دموکراسی در مصر بترسانند.

آقای البرادعی پس از چند دهه زندگی در غرب و در حالی که برای جامعه بین‌المللی چهره‌ای کاملاً شناخته شده است، تنها در روزهای نخست اعتراضات مردمی در مصر به کشورش بازگشت، و در صدر «جمعیت تغییر برای مصر» برای به دست گرفتن رهبری مخالفان تلاش می‌کند.

در حالی که هنوز بسیاری از مردم مصر با آقای البرادعی آشنایی چندانی ندارند، وی بیش از هر چهره دیگری از میان مخالفان مصر در روزهای اخیر با شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌های بین‌المللی مصاحبه کرده، و می‌کوشد که برخی از نگرانی‌های جهانی را از احتمال قدرت گرفتن اسلامگرایان افراطی در مصر، در پی تغییر حکومت این کشور، برطرف کند.

آقای البرادعی در روزهای اخیر گفته بود که او به نمایندگی از سوی اخوان‌المسلمین و سایر مخالفان آماده مذاکره با حکومت برای پایان دادن به نظام کنونی است، اما با این حال برخی از چهره‌های اخوان‌المسلمین و گروه‌هایی دیگر از مخالفان اعلام کرده‌اند که هیچ وکالتی به آقای البرادعی نداده‌اند و او حق ندارد که خود را رهبر مخالفان «جا» بزند.

آقای البرادعی در مصاحبه با سی‌بی‌اس همچنین گفته است که تا رفتن حسنی مبارک هیچ مذاکره‌ای با حاکمیت صورت نخواهد گرفت و تأکید کرده است که هرگفت و گویی از این دست، به منزله «مشروعیت بخشیدن» به نظام «مرده» مبارک خواهد بود.

در همین حال، رسانه‌های اسرائیل نیز از «آمادگی گسترده» این کشور برای دوران جدید مصر خبر می‌دهند بویژه آنکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه در پارلمان اسرائیل گفت که «یک مصر دموکراتیک تهدید نیست».

وی در عین حال با اشاره به پیمان صلح دو کشور مصر و اسرائیل اضافه کرد که «وجود پیمان صلح الزاماً ادامه پیمان را تأمین نمی‌کند بلکه جهان باید از مصر جدید بطلبد که این پیمان را حفظ کند» و «ما خود باید برای حفظ آن و نیز برای حفظ کشور اسرائیل تلاش کنیم».

وی تأکید کرد که «اگر پیمان صلح از بین برود، و یا با تغییراتی روبه‌رو شود، ما با گام‌های عملی امنیتی قاطع از آن دفاع می‌کنیم».

گزارش رسانه‌های اسرائیل همچنین حاکی است نتانیاهو در تماس تلفنی روزهای اخیر با باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و نیز با شمار دیگری از سران غربی گفته است که «جامعه بین‌المللی باید روشن کند که مصر جدید برای کسب مشروعیت جهانی باید شرایط جهان‌شمول را رعایت کند و از پیمان صلح با اسرائیل حمایت کند».

پیش از این دفتر نخست‌وزیری اسرائیل روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «اسرائیل که در هر شرایطی از تاریخ خود، مدافع مردمسالاری بوده و پیشینه غنی در دموکراسی دارد و تنها نظام دموکراسی حقیقی در منطقه بوده است، حامی پیشبرد ارزش‌های مردمسالاری در راستای صلح و ثبات است اما نباید امکان داد که نیروهای بنیادگرا با سواستفاده از ارزش‌های دموکراسی به قدرت برسند و هدف‌های پلید خود را عملی کنند؛ همانگونه که در ایران و سرزمین های دیگر رخ داد، زیرا در آن صورت، صلح است که لطمه می‌بیند و ارزش‌های دموکراسی ضربه می‌خورد».

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG