لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۱۶

نشست رم و تلاش همه جانبه برای کاهش قیمت غذا


هر چند اين ميزان کمک می تواند اميدوار کننده باشد اما بان کی - مون، دبير کل سازمان ملل متحد، در اجلاس سازمان خواربار و کشاورزی جهانی گفته است برای جلوگيری از فاجعه ای که افزايش بهای غذا احتمالا به دنبال خواهد داشت، به ۱۵ تا ۲۰ ميليارد دلار ديگر در سال نياز

سران کشورهايی که سه روز گذشته در ايتاليا گرد هم آمده اند که مشکلات غذايی پيش روی جهان را حل کنند، در نهايت به راه حل هايی برای غلبه بر اين بحران دست يافتند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه در طرح پيشنهادی شرکت کنندگان توافق کردند تا به تمام معنی برای کاهش قيمت ها با گسترش دادن بودجه تامين غذا در کشورها تلاش کنند.


اما اين طرح به درگيری کلامی در مورد توليد سوخت طبيعی منجر شد.اعتراض کنندگان معتقد بودند آمريکا و برزيل از زمين هايی که می توانند برای توليد غذا مورد استفاده قرار گيرد، برای توليد سوخت طبيعی استفاده می کنند.

اعتراض کنندگان معتقد بودند آمريکا و برزيل از زمين هايی که می توانند برای توليد غذا مورد استفاده قرار گيرد، برای توليد سوخت طبيعی استفاده می کنند.


ساعتی قبل از برگزاری آخرين مصاحبه خبری در محل اجلاس، که قرار بود متن توافق نامه در آن اعلام شود، لوئيس ميچل يک عضو بلند پايه سازمان ملل اعلام کرد ممکن است زمان آن تغيير کند.


وی گفت: «مانبايد با پيشنهادات کوتاه مدتی که ما را احاطه کرده است، اغوا شويم. حتی اگر در شرايط دشواری به سر بريم.»


به گفته مقامات ديپلماتيک، اين توافق نامه به موضوع کوبا که ۴۶ سال است مورد تحريم امريکا واقع شده است نيز می پردازد.


مشاجره ديپلماتيک زمانی آغاز شد که نماينده سازمان ملل اعلام کرد که حدود ۳ ميليارد دلار برای کمک به حل بحران غذا اضافه شده است.


هر چند اين ميزان کمک می تواند اميدوار کننده باشد اما بان کی - مون، دبير کل سازمان ملل متحد، در اجلاس سازمان خواربار و کشاورزی جهانی گفته است برای جلوگيری از فاجعه ای که افزايش بهای غذا احتمالا به دنبال خواهد داشت، به ۱۵ تا ۲۰ ميليارد دلار ديگر در سال نياز است.


به گفته بانک جهانی، قيمت مواد غذايی در سه سال گذشته به دو برابر افزايش يافته است و در بسياری از کشورهای آفريقايی و نيز مصر و هائيتی به وضعيت بحرانی رسيده است.


روز اول اجلاس يکی از جذاب ترين روزهای اجلاس به شما رمی رفت. در اين روز رئيس جمهوری ايران و زيمبابوه به فشارهای غرب برای حفظ بازارهای جهانی اعتراض کردند.روز چهارشنبه جان هولمز سرپرست گروه مبارزه با بحران سازمان کلل گفت توافقات گسترده ای در مورد برنامه عملی که توسط گروه G۸ در ژاپن مطرح شده، وجود دارد.

روز چهارشنبه جان هولمز سرپرست گروه مبارزه با بحران سازمان کلل گفت توافقات گسترده ای در مورد برنامه عملی که توسط گروه G۸ در ژاپن مطرح شده، وجود دارد.


در طرح اوليه رهبران کشورهای عضو فائو موافقت کردند تا تمام تلاش خود را برای بالا بردن توليد مواد غذايی و افزايش سرمايه گذاری بر روی کشاورزی به عمل آورند.


با اين همه توليد سوخت طبيعی همچنان مناقشه انگيز ترين بحث در ميان نمايندگان بود.


در طرح پيشنهادی آمده است که سوخت های طبيعی دارای دو وجه «قابل بحث و مفيد» هستند.


بنا بر اين گزارش در طرح پيشنهادی آمده است: «ما معتقديم به تحقيقات بيشتری در مورد سوخت های طبيعی نياز داريم تا مطمئن شويم توليد و مصرف اين سوخت سود آور است. دستيابی به اين نتيجه برای تامين امنيت مواد غذايی مورد نياز است.»


XS
SM
MD
LG