لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۶

وزیر اطلاعات: کسی را در ارتباط با قتل در روز عاشورا دستگیر نکرده‌ایم


حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران
در حالی که بیش از چهل روز از ترور خواهرزاده میرحسین موسوی در جریان حوادث عاشورای تهران می‌گذرد، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، می‌گوید که این وزارتخانه هیچ کس را به اتهام قتل در روز عاشورا دستگیر نکرده است.

آقای مصلحی این سخنان را در حاشیه نشست امروز هیئت وزیران در گفت‌وگو با خبرنگاران عنوان کرده و تأکید کرده است که وزارت اطلاعات در جریان بازداشت چنین فردی نیست.

در جریان سرکوب خشونت‌بار اعتراض‌های مردمی در روز عاشورا سیدعلی حبیبی موسوی، خواهرزاده میرحسین موسوی، به ضرب گلوله به قتل رسید، اما به فاصله چند ساعت پس از انتشار خبر قتل وی خبرگزاری‌های نزدیک به دولت جمهوری اسلامی اعلام کردند که بر اساس بررسی‌های اولیه نوع سلاح به کار رفته در قتل آقای حبیبی موسوی از سلاح‌های مورد استفاده «گروه‌های ترور» بوده است.

مقامات رسمی جمهوری اسلامی نیز بدون ارائه جزئیات بیشتر از تحقیقات انجام گرفته در مورد قتل سید علی حبیبی موسوی این قتل را ترور اعلام کردند.

با این حال پس از گذشت بیش از ۴۰ روز از قتل آقای حبیبی موسوی، هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته و مسئولان امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی هم در مورد پیگیری‌های انجام شده در مورد این قتل سکوت کرده‌اند.

مشخص نیست که سؤال خبرنگاران در مورد فرد متهم به قتل در روز عاشورا از کجا نشئت گرفته است، اما روز گذشته قاضی شاملو، بازپرس جنایی تهران، به خبرگزاری ایسنا گفته بود که یک مظنون به قتل در حوادث پس از انتخابات دستگیر شده و بررسی‌های ابتدایی نشان می‌دهد که این مظنون از سوی هیچ یک از نهادهای نظامی، انتظامی و امنیتی مأموریتی نداشته است.

آقای شاملو در مورد این پرونده گفته بود که مقتول به نام «میثم عبادی»، ۱۷ ساله، شامگاه ۲۴ خردادماه در حوالی تجریش به ضرب گلوله یک کلت با کالیبر ۹ میلی‌متر به قتل رسیده و مظنون بازداشت شده نیز «محمد» نام داشته و ۲۳ سال دارد.

«یک خبرنگار اعترافاتی در مورد ارتباط با سایت‌های بیگانه داشته است»

حیدر مصلحی همچنین در مورد اطلاعیه اخیر وزارت اطلاعات در مورد بازداشت «مرتبطین تشکیلاتی شبکه‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب و رسانه‌های صهیونیستی» گفته است که «همه این افراد خبرنگار نیستند و تنها یک نفر بوده که با سایت‌های بیگانه مرتبط بوده و حمایت قابل توجه بیگانه را پشت سر خود و اعترافاتی نیز داشته است».

وزیر اطلاعات ایران همچنین مدعی شده است که «این خبرنگار در ارتباط با رادیوفردا بوده و افراد مختلفی در این زمینه دستگیر شده‌اند که به مسائل‌شان رسیدگی می‌شود».

پیشتر وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه‌ای با اشاره به دستگیری هفت نفر از کسانی که آنها را «مرتبطین تشکیلاتی شبکه‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب و رسانه‌های صهیونیستی» خوانده است مدعی شد که دستگیرشدگان با رادیوفردا در ارتباط بوده‌اند.

این اطلاعیه مدعی شده بود که افراد بازداشت شده دوره‌های مختلف گزینش و آموزش را در دوبی و استانبول ترکیه گذرانده و عده‌ای از آنها هم به استخدام رسمی سازمان جاسوسی آمریکا در آمده‌اند.

انتساب این اتهام به دستگیرشدگان در حالی است که رادیوفردا هیچ خبرنگاری در ایران ندارد و این رسانه تاکنون اقدام به برگزاری هیچ دوره آموزشی نکرده و اساساً برگزاری دوره‌های آموزشی در اساسنامه این رسانه پیش‌بینی نشده است.

پیش از این هم نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی با انتساب مواردی چون جاسوسی به روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی محدودیت‌هایی را در زمینه فعالیت آنان ایجاد کرده بودند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG