لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۵
یکی از طراحان و کارگردانان بازی کامپیوتری مشهور در «سرقت بزرگ اتومبیل» که تاکنون صد میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته، قصد دارد یک بازی کامپیوتری را بر بستر حوادث مربوط به انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ طراحی کند.

نوید خوانساری، ۴۱ ساله و از کارگردان‌های بازی «سرقت بزرگ اتومبیل» می‌گوید عنوان این بازی جدید در صورتی که طرح آن تکمیل شود، ۱۹۷۹ خواهد بود و در این بازی هیچ قهرمانی وجود ندارد.

۱۹۷۹ سال سقوط حکومت پادشاهی، روی کار آمدن جمهوری اسلامی و آغاز ماجرای گروگانگیری کارمندان سفارت آمریکا در تهران است.

نوید خوانساری علاوه بر خلق یک ژانر جدید از بازی‌های کامپیوتری قصد دارد با ساخت این بازی جدید علاقه‌مندان را با حوادث انقلاب ایران آشنا کند و شاید هیچکس برای چنین کاری موقعیت وی را نداشته باشد. او که در سال‌های کودکی در ایران زندگی کرده، به شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید: «من در جریان این حوادث تمام خوبی‌ها و نقاط قوت فرهنگ و مردم ایران و همینطور تمام ضعف‌ها و کاستی‌های آن‌ها را دیده‌ام.»

نوید خوانساری در ادامه گفت‌وگو با سی‌ان‌ان می‌گوید: «من تلاش خواهم کرد که در تدوین این بازی کامپیوتری تمام سایه روشن‌ها، دوگانگی‌ها و تناقض‌های جامعه ایران را نشان دهم. ایران در آن سال‌ها مجموعه‌ای بود از افکار و تمایلات بسیار گوناگون و متناقض.»

خوانساری که پس از وقوع انقلاب ایران همراه با خانواده خود به کانادا مهاجرت کرده پس از پایان تحصیلات در رشته فیلم و سینما به نیویورک رفت و از سال‌ها پیش کار در زمینه تولید بازی‌های کامپیوتری را آغاز کرد. وی می‌گوید علاقه اصلی او آوردن عناصر و حالت‌های سینمایی به عرصه تولید بازی‌های کامپیوتری است.

نقشه بازی در بازی کامپیوتری ۱۹۷۹

بازیگر نقش یک مترجم ایرانی / آمریکایی را ایفا می‌کند که برای ورود به ایران باید یکی از این سه راه را برگزیند: همراه با یک واحد نیروی مخصوص آمریکا و توسط هلی‌کوپتر، از طریق مرز ایران و عراق و همراه با نفرات ارتش صدام حسین و یا از طریق مرز ایران و افغانستان همراه با جنگجویان طالبان.

پس از ورود به ایران این فرد در نقش یک دانشجوی معترض ظاهر می‌شود. این اعتراضات ابتدا شاه را سرنگون می‌کند ولی از سیستم جدید سیاسی نیز رضایتی ندارد.

شخصیت اصلی بازی به دنبال سازماندهی یک گروه مسلح است تا بدون خشونت گروگان‌های آمریکایی را آزاد کند. هدف این گروه این است که با خاتمه دادن به بحران گروگانگیری ایران بتواند روی بازسازی خود تمرکز کند چون در این زمان شایعاتی در مورد حمله ارتش عراق به ایران پخش شده و ایران باید خود را برای مقابله با این حمله آماده کند.

نوید خوانساری در ادامه گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید که از این مرحله به بعد بازی پیچ و خم‌های بیشتری پیدا می‌کند و ابهامات و دوگانگی‌های سیاسی و دیپلماتیک پیچیده‌تر می‌شوند. هر یک از شخصیت‌ها ویژگی‌های خود را دارند که ترکیبی است از خوب و بد. به گفته وی در بسیاری از بازی‌های کامپیوتری موجود، گذشته از عناصر تکنولوژیک متن داستان همیشه براساس نبرد خیر و شر است. ولی در بازی کامپیوتری ۱۹۷۹ او سعی کرده عناصری از خیر و شر را در هر شخصیت بگنجاند.

به نوشته سی‌ان‌ان با وجود آنکه این بازی هنوز در مراحل اولیه تولید است و حداقل یک سال و نیم دیگر به بازار عرضه خواهد شد، نوید خوانساری امیدوار است که تولید این بازی سرآغازی شود برای تهیه و تولید مجموعه گسترده‌تری از بازی‌های مشابه.

نوید خوانساری می‌افزاید: «این اولین نمونه از تولید بازی کامپیوتری براساس یک رویداد تاریخی است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به نوعی در آن دخالت داشته است. من ۱۹۷۹ را برای اولین پروژه انتخاب کردم چون شخصاً به این موضوع علاقمند هستم. پس از آن ما مواردی مثل پاناما و سرنگونی نوریه‌گا و بعد لیبی و قذافی در دهه ۷۰ و یا ۸۰ میلادی را انتخاب خواهم کرد.»

وی تأکید می‌کند که تولید یک بازی کامپیوتری بر بستر حوادث تاریخی مهم گذشته از خصلت آموزشی آن اهمیت فراوانی دارد چون مردم را با مطالبی فرا‌تر از آنچه که به طور روزمره در مورد این حوادث و کشور‌ها می‌شنوند، آشنا خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG