لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۳

رویترز به نقل از منابع حوثی: ۲۵ تن در حمله ائتلاف عربی به بازارچه‌ای در یمن کشته شده‌اند


خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام محلی حوثی‌ها گزارش داده است که در حمله‌ ائتلاف عربستان سعودی به یک بازارچه نزدیک به مرز عربستان، دستکم ۲۵ نفر کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه هم گزارش داده بیشتر قربانیان فروشندگانی بودند که در بازارچه المشنق در استان صعده و در نزدیکی مرز عربستان مشغول به‌ کار بودند. استان صعده تحت کنترل شیعیان حوثی است.

رویترز می‌افزاید مقام‌های سعودی برای اظهار نظر درباره این گزارش در دسترس نبوده‌اند.

در جنگ داخلی یمن، ائتلاف عربستان از عبدربه منصور رئیس‌جمهور یمن حمایت می‌کند و ایران از شیعیان حوثی. شورشیان حوثی هم‌اکنون بیشتر شمال یمن و پایتخت این کشور صنعا را تحت کنترل دارند.

مدیر اداره بهداشت و درمان حوثی‌ها در صعده می‌گوید روز شنبه یک هواپیما دو بار به بازارچه المشنق حمله کرد که به به مرگ ۲۵ نفر انجامید.

عبیدالله العزیزی، مدیر اداره بهداشت و درمان حوثی‌ها در صعده در این باره گفت: «گروه‌های امدادی از بیم حملات توپخانه‌ای برای مدتی نمی‌توانستند در محل حضور یابند.»

خبرگزاری رویترز می‌گوید هنوز نتوانسته صحت این خبر را تأیید کتند چرا که این منطقه بسیار نزدیک به خط مقدم درگیری‌هاست. این خبرگزاری با این حال یادآور شده که چندین پایگاه خبری یمنی گزارش حمله به بازارچه المشنق را منتشر کرده‌اند.

یش از این در حمله ائتلاف سعودی در ماه مارس به یک بازارچه در غرب یمن واقع در ساحل دریای سرخ ۲۲ نفر کشته و چندین نفر زخمی شده بودند.

در جنگ یمن تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته و بیش از سه میلیون نفر آواره شده‌اند. زیرساخت‌های این کشور نیز به علت درگیری‌ها و بمباران هوایی ویران شده است.

بنابر اعلام سازمان ملل نزدیک به نیمی از ۲۲ استان یمن هم‌اکنون در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که شیوع وبا در یمن تاکنون جان نزدیک به هزار نفر را گرفته است.

جیمی مک‌گلدریک هماهنگ‌کننده امور یمن در سازمان ملل اعلام کرد بیش از ۱۳۰ هزار نفر مشکوک به ابتلا به وبا هستند که از این تعداد بیش از ۹۷۰ جان باخته‌اند.

این مقام سازمان ملل گفت از ۲ میلیارد و صد میلیون دلاری که قرار بود برای کمک به یمن هزینه شود تنهاد ۲۹ درصد آن تامین شده است.

وی گفت: «اندوهبار این است که در یمن انسانیت به سیاست می‌بازد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG