لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۱۰

رئیس ستاد مشترک روسیه، آمریکا را به آمورش جنگجویان سابق داعش متهم کرد


ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه

رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه آمریکا را به آموزش شبه‌نظامیان سابق داعش متهم کرد.

به گزارش خبرزگرای رویترز، ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه، در مصاحبه‌ با یک روزنامه روسی گفت در پایگاه نظامی آمریکا در التَنْف واقع در مرز سوریه و عراق شبه‌نظامیان سابق داعش آموزش می‌بینند.

روسیه می‌گوید استقرار پایگاه نظامی آمریکا در خاک سوریه «غیرقانونی» است و این پایگاه و مناطق اطراف آن به «سیاهچاله‌ای» تبدیل شده که شبه‌نظامیان بدون مانعی به عملیات دست می‌زنند.

با این حال آمریکا می‌گوید پایگاه نظامی تنف یک پایگاه موقتی است و از آن برای آموزش نیروهایی که با داعش درجنگ بودند، مورد استفاده قرار گرفته است.

واشینگتن با رد ادعاهای مشابه از سوی روسیه گفته است که آمریکا خود را متعهد به مبارزه با داعش می‌‌داند و هرگونه ایجاد منطقه امن برای آنها را رد کرده است.

در عین حال آمریکا طی این سال‌ها حملات متعددی را به مواضع داعش در سوریه و عراق تدارک دیده و نیروهای تحت حمایت او در آزادسازی بسیاری از شهرهای این دو کشور از جمله رقه نقش اصلی را ایفا کرده‌اند.

روز چهارشنبه رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه به روزنامه کومسومولسکایا پراودا گفت که ایالات متحده جنگجویانی را آموزش می‌دهد که پیشتر از از شبه‌نظامیان داعش بوده اما اکنون خود را «ارتش نوین سوریه» یا با نام‌های دیگر می‌خوانند.

این ژنرال بلندپایه روس گفت که ماهواره‌ها و پهپادهای روس این شبه‌نظامیان را در پایگاه نظامی تنف شناسایی کرده‌اند. ژنرال گراسیموف گفت: «در واقع آنها در آنجا آموزش دیدند.»

رئیس ستادمشترک روسیه همچنین اظهار داشت شمار زیادی از شبه‌نظامیان و جنگجویان سابق داعش در پایگاه آمریکایی شداده در استان حسکه سوریه نیز شناسایی شده‌اند.

وی گفت: «آنها عملا داعش هستند. اما پس از همکاری مشخصات خود را تغییر داده و نام دیگری بر خود گذاشته‌اند. وظیفه آنها بی‌ثبات کردن اوضاع است.»

روسیه بخشی از نیروهای خود را با اعلام شکست داعش در سوریه از این کشور خارج کرد. به گفته رئیس ستاد مشترک روسیه نیروهای باقیمانده برای مقابله به درگیری‌های پراکنده است.

از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۳۴۰ هزار نفر در جنگ داخلی سوریه کشته شدند. این جنگ با مداخله قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی به مراحل پایانی خود رسیده است.

داعش که زمانی بخش زیادی از سوریه را در اختیار داشت، اکنون تنها مناطق کوچکی از خاک سوریه را در کنترل دارد. ایران، حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی شیعه به همراه روسیه از دولت بشار اسد حمایت می‌کنند. ائتلاف تحت رهبری آمریکا نیز از از کردهای سوریه و متحدانشان در جنگ با داعش حمایت کرده است.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، به تازگی، با پیش‌بینی پایان جنگ علیه داعش در سوریه در فوریه سال آینده، ابراز امیدواری کرده است که دولت اسد و مخالفان پای میز مذاکره بنشینند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ آ.ش/ا.ع
XS
SM
MD
LG