لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۲۱

پارلمان روسیه ایجاد محدودیت برای رسانه‌های خارجی را به تصویب رساند


پارلمان روسیه روز چهارشنبه یکم آذر

پارلمان روسیه روز چهارشنبه یکم آذر طرحی را از تصویب گذارند که به موجب آن رسانه‌های خارجی در این کشور به عنوان «عامل بیگانه» در نظر گرفته می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، این مصوبه پس از امضای ولادیمیر پوتین به قانون تبدیل می‌شود و به موجب آن رسانه‌های آمریکایی از جمله صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی که در روسیه فعالیت دارند، باید خود را به عنوان «عامل بیگانه» ثبت کنند.

این گزارش عنوان می‌کند که طرح مورد اشاره با بیش از ۹۰ درصد آرای نمایندگان پارلمان به تصویب رسیده است. هفته گذشته نیز این طرح به تصویب دومای روسیه (مجلس سفلی) رسیده بود.

پیش از این آمریکا هم شبکه «آرتی» روسیه را عامل خارجی در ایالات متحده دانسته بود که به نوشته خبرگزاری آلمان، مسکو با مصوبه امروز، با آن مقابله‌ به مثل کرده است.

شبکه آرتی تایید کرد که در ماه جاری خود را به عنوان «عامل بیگانه» در آمریکا به ثبت رسانده است.

مقام‌های امنیتی سابق و کنونی آمریکا شبکه آر تی را متهم می‌کنند که تلاش داشته خبرهای ضد هیلاری کلینتون را برجسته کند و بدین ترتیب در انتخابات آمریکا تاثیر بگذارد.

این مقام‌ها دولت روسیه را عامل هک‌ شدن ایمیل‌های حزب دموکرات می‌دانند، ایمیل‌هایی که به گفته آنها با هدف تخریب هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در سایت ویکی‌لیکس منتشر شد. روسیه اما این اتهامات را رد کرده است.

پیشتر روسیه سازمان‌های مردم نهاد (ان‌جی‌اوها) را نیز که از خارج کشور کمک می‌گرفتند، مشمول قانونی مشابه کرده بود و اکنون با اجرای این قانون، رسانه‌های خارجی و آمریکایی هم باید جزییات و مشخصات کارکنان، وضعیت مالی و فعالیت‌های خود را به اطلاع دستگاه‌های مسئول روسیه برسانند.

وزارت دادگستری روسیه اعلام کرده به صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی از پیش اطلاع داده که احتمال دارد این دو رسانه مجبور شوند خود را به عنوان «عامل بیگانه» به ثبت برسانند.

جان هاتسمن، سفیر آمریکا در روسیه، ضمن ابراز تاسف از تصویب این طرح در پارلمان، به خبرگزاری روسی ایتارتاس گفت: «اقدامات اتخاذ شده، می‌تواند صدای رسانه‌ها در زندگی روس‌ها را بسیار ضعیف کند؛ صدایی که برای هر جامعه باز و دموکراتیک حیاتی است.»

سفیر آمریکا افزود: «ما همچنان به تشویق و پشتیبانی از رسانه‌های آزاد و آزادی بیان ادامه می‌دهیم. این‌ها ارزش‌هایی است که ما آن را پاس می‌داریم.»

خبرگزاری روسی ایتارتاس تصریح کرده که این قانون پاسخی است به «عامل بیگانه‌» دانستن شبکه آرتی از سوی وزارت دادگستری آمریکا. در این حال نهادهای مدافع آزادی بیان از جمله عفو بین‌الملل تصمیم تازه روسیه را ضربه‌ای جدی به آزادی رسانه‌ها ارزیابی کرده‌اند.

منتقدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را متهم می‌کنند که با کنترل رسانه‌ها و سمن‌ها، درصدد خاموش کردن صدای مخالفان است. ولادیمیر پوتین در بحبوحه اعتراض‌های سال ۲۰۱۱، وزیر خارجه وقت آمریکا هیلاری کلینتون و پول‌های خارجی را عامل ناآرامی‌ها دانسته بود. اتهامی که آمریکا آن را رد می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG